Kiedy mamy wygospodarowane na działce kilka m2 pod uprawę malin i po posadzeniu okazuje się, że zaczynają wyrastać wszędzie na około. Jak sobie poradzić z ich ekspansywnością? Dla małych przydomowych upraw jest kilka fajnych sposobów.

Przygotowanie gleby pod maliniak

Taki chruśniak malinowy to marzenie wielu posiadaczy ogrodów. Jednak jego założenie i pielęgnacja powinny być prowadzone z głową.

Wybór miejsca

Pod maliny można z powodzeniem wybrać miejsce w półcieniu i najlepiej jeśli nie jest ono zbyt suche. Dobrym pomysłem będzie przytulenie ich do kąta w ogrodzie. Gleba powinna być przepuszczalna i lekko kwaśna.

Odchwaszczanie

Istotną rzeczą jest odchwaszczenie miejsca pod maliny. Można to zrobić pryskając trawę środkiem z glifosatem, ale nie polecam tego do małych przestrzeni. Nie jest on obojętny dla ludzkiego organizmu. Można pozbyć się chwastów wykładając miejsce niezadrukowanym kartonem. Kilka warstw materiału, który mamy za darmo, i który się sam rozłoży, rozprawi się z chwastami.

Sadzenie malin

Maliny mają płytko rozrastający się system korzeniowy, który tworzy mnóstwo rozłogów. Dlatego należy je sadzić płytko ok 2-3 cm głębiej niż rosły w szkółce.

Jak ograniczyć rozrost malin

Dobrym sposobem na ograniczenie rozprzestrzeniania malin po ogrodzie jest ograniczenie powierzchni rantem do trawników. Wystarczy taki na 25 cm wkopany równo z powierzchnią ziemi. Maliny do nie przerosną, a nie przeszkadza on w koszeniu. Aby utrzymać maliny w rzędach należy wykaszać międzyrzędzia, a rządki wysypywać np. liśćmi, korą czy trocinami. Dzięki temu zmniejszy się parowanie wody z gleby i zakwasi podłoże.

Pielęgnacja malin po posadzeniu

Maliny po posadzeniu należy podlać. Najlepszym terminem do ich sadzenia jest jesień, wtedy mają dostatek wody w glebie. Jeśli jednak sadzimy wiosną należy dobrze udeptać ziemię nad korzeniami aby podsiąkała dobrze woda. W przypadku suszy należy je podlewać.

Każdego roku na przedwiośniu należy wycinać pędy starsze niż dwuletnie i wycinać słabe odrosty oraz suche. W przypadku owocujących dwa razy to pędy jednoroczne należy skrócić po owocowaniu poniżej ostatniego owocu.

Uprawa malin w przydomowym ogrodzie nie wymaga dużo zachodu, jednak musi być prowadzona inaczej niż plantacje. Również opryski nie warto wykonywać środkami przeznaczonymi dla plantatorów. Większość chorób można zniwelować wycinając zarażone rośliny czy opryskując wywarami z czosnku lub pokrzywy.

Oferta sadzonek malin na https://www.podkarpackiesady.pl/25-maliny-i-jezyny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.