Język obcy? Obowiązkowo! Nie można sobie wyobrazić życia bez znania dodatkowego języka obcego. Angielski jest już standardem w szkołach i wśród pracodawców. Czy można szybko nauczyć się języka? Ile trwa nauka?

Wybierz język jaki tylko chcesz

Na świecie używanych jest wiele języków. Eksperci twierdzą, że może ich być nawet 10 000 – nie mówiąc już o odmianach tych języków oraz dialektach używanych w poszczególnych częściach danego kraju. Najpopularniejszymi językami są:

  • język angielski;
  • język niemiecki;
  • język francuski;
  • język włoski.

Poziomy

Ułatwiając rozpoznanie komunikacyjne, nauka języka podzielona jest na poziomy które klasyfikują znajomość języka, rozpoczynającej się od:

  • A1 – początkujący,
  • A2 – niższy średnio zaawansowany,
  • B1 – średnio zaawansowany,
  • B2 – wyższy średnio zaawansowany,
  • C1 – zaawansowany,
  • C2 – profesjonalny.

Pragnąc nauczyć się nowego języka należy odpowiedzieć sobie na pytanie, który poziom chcemy osiągnąć. Oczywiście najlepiej jest mierzyć jak najwyżej.

Bez opanowania języka angielskiego tracimy szansę na lepsze życie. Jak powszechnie wiadomo, praca za granicą nadal opłaca się o wiele bardziej niż tutaj, a nawet pracownik budowlany znający podstawy języka obcego, będzie zarabiał o wiele lepiej i więcej od pozostałych.

Zanim rozpoczniemy naukę, warto poświęcić chwilę na przygotowania. Co będzie przydatne w przypadku nauki języka? Kup odpowiednie materiały, ściągnij obcojęzyczne podcasty, a jeśli nie masz motywacji, zapisz się na polecany kurs języka. Wypożycz kilka anglojęzycznych książek i filmów bez lektora.

Nowy język to nowe możliwości

Nauka języka obcego wiąże się z pewnym wysiłkiem – dla niektórych większym, dla innych mniejszym. Wszystkim uczącym się daje także ogrom satysfakcji. Znajomość języków obcych daje możliwość podjęcia pracy w krajach Unii Europejskiej, na przykład na stanowisku tłumacza. Osoby biegle władające kilkoma językami mogą także aplikować na stanowisko pracy w branży turystycznej, w wydawnictwach, a także w znaczących korporacjach lub międzynarodowych organizacjach. Znajomość języka obcego jest kluczem do innych społeczeństw i ich kultur. Jak mówił Frank Smith – znany psycholingwista:

„Jeden język ustawia nas
w korytarzu życia. Dwa języki pozwalają
otworzyć każde drzwi na naszej drodze.”

Co jest najważniejsze w szybkiej nauce języka obcego?

nauka
Źródło: pixabay.com

Każdy, kto zna więcej niż jeden język obcy powie ci, że najważniejsze w nauce języka jest osłuchanie się z nim. Więc jeśli masz możliwości, wyjedź do obcego kraju i poświęcaj minimum dwie godziny dziennie na naukę języka. To najlepszy sposób na to, aby oswoić się z mówieniem w obcym języku. Zawieranie nowych znajomości, rozmowy podczas pracy, słuchanie radia w obcym języku, oglądanie obcojęzycznej telewizji – wszystko pomaga.

A co, jeśli nie mamy możliwości wyjazdu i nie możemy sobie pozwolić na przebywaniu w naturalnym środowisku języka? Możliwości są nieograniczone, bo przecież mamy do dyspozycji internet, który pozwoli na rozmowy z ludźmi z zagranicy przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Możemy również zatrudnić profesjonalnego Native Speakera.

Rekordziści w nauce języka obcego potrafili sprawnie się porozumieć i rozmawiać na wszystkie tematy już po trzech miesiącach. Jak tego dokonali?

Jak wcześniej wspominaliśmy, ważna jest codzienna komunikacja, na którą poświęcisz kilka godzin dziennie.

Ważny jest także sposób nauki. Nie można zmuszać się do czegoś, co nam nie idzie, należy znaleźć odpowiedni kanał nauki. Wkuwanie gramatyki jest potrzebne, ale żeby dobrze mówić nie potrzebujesz znać wszystkich reguł na pamięć przede wszystkim.

Powiedzmy, że lubisz muzykę i możesz jej słuchać godzinami. Dlatego teraz zacznij słuchać jej wyłącznie w języku, który chcesz opanować, a w dodatku tłumacz je sam i ucz się ich na pamięć. Zobaczysz, jak w niedługim czasie poprawisz swoją wiedzę. Jedni uczą się języka z czysto praktycznych powodów, jak na przykład praca. Inni maja znacznie bardziej zło złożone względy

Różni ludzie – różne społeczności

Dziś potrzeba dialogu między różnymi kulturami i społeczeństwami jest niezwykle ważna – ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Komunikacja ta staje się możliwa właśnie dzięki znajomości języków obcych. Niektórzy uczą się języków z powodów czysto praktycznych, chcąc  sprawnie komunikować się z mieszkańcami kraju, do którego się przeprowadzili, bądź potrzebują znać inny język w swojej codziennej pracy.

Inni mają bardziej złożone względy i stawiają na języki obce, chcąc zyskać korzyści zawodowe lub nawiązywać kontakty z ludźmi na całym świecie. Wiele uczelni europejskich w swoim programie nauczania oferuje naukę w obcym języku. Robi to po to, aby przyciągnąć studentów zza granicy, a także aby poprawić mobilność miejscowych żaków.

Zrób pierwszy krok!

Ci, którzy nie zaczęli jeszcze nauki języka obcego, mogą mieć wiele obaw i wątpliwości. Jednak nauka języka to frajda, której nie należy się obawiać. Największą przeszkodą może być czas, a właściwie jego brak, gdyż nauka wymaga pracy i czasu. Jednak wygospodarowanie odpowiedniej ilości chwil wolnych przyniesie rezultaty i odpłaci się pięknym za nadobne. Podjęcie wysiłku da dużo radości oraz możliwość porozumienia się z innymi. Wielu też twierdzi, że już nie pora na naukę, gdyż jest się za starym. Nic bardziej mylnego! Miliony osób przekonały się, że na naukę języka nigdy nie jest za późno.

Artykuł pomogła zredagować Szkoła Języków Obcych AlfaDirect z Poznania.

Źródło:

  • L. Głowacka-Michejda, Cała prawda o nauce języka angielskiego, Gliwice 2009;
  • Jak uczyć się języków obcych, Unia Europejska 2010.

One Reply to “Ile trwa nauka języka obcego?”

  1. Po awansie na project managera musiałem szybko nauczyć się angielskiego na poziomie fluent. Zeszło mi trzy miesiące 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.