Klasa reemisji kurzu to jeden z ważniejszych parametrów, którymi należy się kierować przy wyborze odkurzacza. To bowiem klasa reemisji informuje, czy wydobywające się na powrót z niego powietrze jest czyste i pozbawione zanieczyszczeń. Nie ma istotniejszej informacji dla alergików, ale powinien z niej korzystać każdy, kto rozważa zakup odkurzacza.

Klasa reemisji kurzu – co to?

Klasa reemisji kurzu to parametr informujący o czystości powietrza wydobywającego się z odkurzacza. Sposób ustalania tego parametru wynika wprost z rozporządzenia Komisji Unii Europejskiej. Zgodnie z tą decyzją klasę reemisji kurzu ustala się, uwzględniając stosunek całkowitej liczby cząsteczek kurzu emitowanych przez urządzenie to liczby cząsteczek, jakie zasysa on przez otwór wlotowy. Najprościej rzecz ujmując, klasa reemisji kurzu informuje o tym, ile pobranego przez odkurzacz kurzu na nowo z niego „ucieka” do powietrza  w mieszkaniu. Jak się zapewne domyślasz, im niższa klasa reemisji kurzu, tym lepiej dla ludzkiego organizmu.

Klasa reemisji kurzu ustalana jest przy maksymalnym przepływie powietrza. Przy jej ustalaniu bierze się pod uwagę nie tylko pyły wydostające się przez wylot urządzenia, ale także przez różne jego nieszczelności. W wyniku testu ustala się klasę reemisji w przedziale A – G, gdzie A oznacza najniższy poziom reemisji.

Kto powinien zwracać uwagę na klasę reemisji kurzu?

Reemisja kurzu ma znaczenie dla samopoczucia każdego człowieka. Jest to jeden z ważniejszych parametrów oceny jakości odkurzacza. Szczególną wagę powinni przywiązywać do tego parametru alergicy, a także rodzice małych dzieci. Jeśli to jednak tylko możliwe, każdy klient, kupując nowy odkurzacz, powinien wybierać ten o jak najniższej klasie reemisji. Badania pokazują, że powietrze wydmuchiwane przez odkurzacze o klasie A jest naprawdę znacząco czystsze niż w przypadku odkurzaczy o wyższej klasie reemisji kurzu. Warto pamiętać, że to właśnie roztocza i inne pyły przyczyniają się do częstych infekcji (różnego rodzaju bakterie traktują je jak pas transmisyjny, za pomocą którego bez problemu dostają się do wnętrza organizmu). Jakość domowego powietrza i poziom jego zanieczyszczenia znacząco może przyczyniać się do zapalenia spojówek, występowania kataru, kaszlu, wysypki. Zła jakość powietrza szkodzi również domowym zwierzętom, które same wnoszą do domu całkiem sporo zanieczyszczeń.

Klasa reemisji i co jeszcze?

Klasa reemisji kurzu to nie jedyny aspekt budowy odkurzacza, na który warto zwrócić uwagę. Doskonałym rozwiązaniem są filtry HEPA likwidujące drobnoustroje, grzyby, zarodniki pleśni. Warto rozważyć również zakup urządzenia z filtrem wodnym, który właściwie pochłania 100% zanieczyszczeń pobieranych przez otwór wlotowy odkurzacza. Regularne odkurzanie to nie wszystko. Jeśli sprzęt nie będzie odpowiednio dobrej jakości, to niestety – niezależnie od włożonego w sprzątanie wysiłku – części zanieczyszczeń po prostu nie da się usunąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.