W obecnych czasach jesteśmy bardzo narażeni na nerwy i stresy. W pędzie codzienności często nie dostrzegamy, że dzieje się z nami coś złego. Bagatelizujemy pewne objawy, zrzucając winę na nadmiar obowiązków. Zostajemy sami ze sobą, nie chcemy dzielić się z nikim trudnościami dnia codziennego.

Za wszelką cenę chcemy być silni. Bywa, że z czasem okazuje się, że nasze problemy zaczynają nas przerastać. Być może nawet poszukujemy wsparcia wśród znajomych i rodziny, jednak nie daje to nam ukojenia. Kiedy rozważamy wizytę u terapeuty, towarzyszy nam obawa. Co jeśli spotkam tam kogoś znajomego? Co, jeśli moi współpracownicy, czy szef się dowiedzą? Mamy prawo do obaw, jednak w dzisiejszych czasach stacjonarna terapia nie jest konieczna.

Kiedy wskazana jest wizyta u psychoterapeuty?

Istnieje szereg czynników, które mogą pomóc nam w podjęciu decyzji, czy potrzebujemy wsparcia z zewnątrz, czy też nie. Często jednak jest tak, że w momencie, gdy to rozważamy, jesteśmy już na pewnej granicy wytrzymałości. Kiedy powinniśmy się udać do psychoterapeuty lub skorzystać z terapii on-line? Na jakie czynniki warto zwrócić uwagę?

  • długotrwały stan przygnębienia i apatii;
  • niechęć do kontaktów z ludźmi;
  • izolowanie się, rezygnacja z pasji i zainteresowań;
  • trudne doświadczenia życiowe, np. strata bliskiej osoby, czy rozwód;
  • poczucie bezsensu życia;
  • uzależnienia;
  • trudności w relacjach z innymi ludźmi;
  • chroniczny niepokój i lęk;
  • trudności w wykonywaniu prostych, codziennych obowiązków;
  • i wiele innych.

Każdy człowiek jest inny i ma inne trudności życiowe. Czegokolwiek dotyczą, nawet jeśli nie mieszczą się w powyższej liście mają swoje źródło. Psychoterapia, a także psychoterapia online daje nam szansę na dotarcie do źródła naszych problemów. Psychoterapeuta, bądź jeśli jest nam wygodniej psychoterapeuta online stanowi dla nas rodzaj lustra. Pomaga spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy. Sami nie jesteśmy w stanie tego dokonać. By rozwiązać trudne problemy życiowe, potrzebny jest ktoś, kto nie będzie – jak np. rodzina – patrzył na nas emocjonalnie, a obiektywnie. Często te relacje pozwalają nam samodzielnie znaleźć rozwiązania i odpowiedzi na pytania.

Może psychoterapia online?

W dobie internetu nie jest to nic niemożliwego. Co więcej, daje nam większy komfort i wzbudza mniej stresu. To od nas zależy, w jaki sposób będziemy kontaktować się z psychoterapeutą on-line. Możemy zdecydować się na rozmowę telefoniczną, kontakt przez skype czy komunikatory. Dzięki psychoterapii on- line pozostajemy całkowicie anonimowi, co dla wielu z nas jest istotną kwestią.

Nie bójmy się pójść po pomoc. Być może prosząc o nią czujemy się słabi, lecz to nie słabość, a siła. Pamiętajmy, że możemy pozostać anonimowi. Nie musimy korzystać z publicznych poradni psychoterapeutycznych. Jeśli mamy wątpliwości, szukajmy drogi, rozwiązań. Stojąc w miejscu – cofamy się. Warto wziąć się w garść, przełamać strach i otworzyć się na pomoc specjalistów, z których pomocą możemy odzyskać radość i zadowolenie z życia.

Sprawdź przykładową ofertę psychoterapii prowadzonej online na www.cplwowska.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.