Listwy przypodłogowe, pełnią szereg bardzo ważnych funkcji. Przede wszystkim mają one zakrywać szczelinę dylatacyjną. Poza tym listwa pełnią także rolę swego rodzaju spoiwa pomiędzy ścianą, a podłogą. Dzięki niej uzyskuje się bardziej estetyczny i schludny efekt, miły dla oka. Dla wielu osób listwa służy także do ukrycia kabli, by nie były one rozrzucone swobodnie po podłodze. Chociażby tych kilka najważniejszych kwestii wskazuje dokładnie na to, jak ważne jest zastosowanie ich w swoim domu czy też mieszkaniu.

Jak dobrze dopasować listwę do pomieszczenia?

Wybierając listwę przypodłogową, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Przede wszystkim na grubość oraz wysokość. Listwa przypodłogowa powinna być na tyle gruba, by zakryć bez problemu całą szczelinę. Jeśli natomiast chodzi o wysokość, tutaj jest to przede wszystkim kwestia gustu oraz budżetu. Im wyższa listwa, tym wyższa jej cena. Większość osób decyduje się na produkty bardzo standardowe, mające nie więcej niż 10 centymetrów wysokości. Pokuszenie się na wyższą listwę mogłoby skutkować tym, że będzie ona dominowała na ścianach i we wnętrzu, co ostatecznie może zaburzać wygląd pomieszczenia.

Co natomiast z kolorystyką? Oczywiście powinna być ona dopasowana do podłogi. Obecnie na rynku jest tak wiele odcieni listew, iż żadnym problemem jest idealne dopasowanie ich pod względem kolorystycznym. Jeśli w jednym pomieszczeni stosujemy listwy przypodłogowe, w drugim powinny być one takie same, oczywiście o ile podłoga jest w tej samej kolorystyce. W innym przypadku takie nadmierne kombinowanie, może psuć efekt i nie wyglądać zbyt estetycznie.

Listwy warto wybierać od sprawdzonych producentów, oferujących naprawdę wysokiej jakości listwy. Przykładowo odporne na wilgoć. Zakup listew jest bowiem inwestycją na lata, dlatego od samego początku warto pokusić się o zakup tych, które naprawdę są trwałe i odporne na różne czynniki.

Na jakie listwy się zdecydować?

Prócz kwestii typowo technicznych, należy dokonać także wyboru pod względem samego rodzaju listew. Tych natomiast na rynku zdecydowanie nie brakuje.

Jednymi z najbardziej popularnych listew, są te wykonane z drewna. Są one dość drogie, ale wyróżniają się trwałością. Najlepiej pasują one oczywiście do parkietu i podłóg drewnianych. Wówczas dobrym pomysłem jest automatyczne zamawianie ich u jednej osoby, by idealnie do siebie pasowały. Obecnie można zakupić tego typu listwy z materiału surowego, ale także lakierowane czy też fornirowane.

Ogromną popularnością obecnie cieszą się listwy przypodłogowe MDF. To typowe listwy nowoczesne, które można nabyć w różnych odcieniach bieli. Są odporne na różnego rodzaju uszkodzenia, z łatwością można dopasować je do ściany.

Również listwy poliuretanowe są obecnie dostępne na rynku. Ich niebywałą zaletą jest spora elastyczność. Dzięki temu listwy są w stanie dopasować się nawet do największych krzywizn na ścianie. Są wykonane z materiału, który może być dość mocno profilowany. To pozwala na wykonywanie listew w jakimś konkretnym stylu, co jest dziś poszukiwane przez wiele osób.

Można także postawić na listwy stalowe, aluminiowe czy też metalowe. Mają one typowy dla materiału kolor, a zatem srebrny. Można się zastanawiać, gdzie takie listwy mogą mieć swoje zastosowanie? Sprawdzą się one chociażby w biurach. Bardzo dobrze współgrają z dość ciemnymi i głębokimi kolorami.

Największą popularnością jednak przede wszystkim cieszą się listwy PVC. Dopasowane kolorystycznie do praktycznie wszystkich mebli i rodzai podłóg. Ich plusem jest także to, że mają one stosunkowo niską cenę.

Jak widać wybór listw nie jest łatwy, ze względu na spore zróżnicowane pod względem ich rodzajów. To jednak pozwala każdemu potencjalnemu klientowi na znalezienie listwy dopasowanej do jego domu czy też mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.