Terapia rodzinna to forma pomocy skierowana dla wszystkich członków bliskich sobie osób. Rodzina tworzy dla siebie wyłączny kod porozumiewania się oraz wzajemne wpływy, co oznacza, że problemy jednego z nich rzutują na wszystkich.
Kiedy potrzebna jest terapia
Jak już wspomniano, terapia jest niezbędna wtedy, gdy problemy jednego z członków rodziny wpływają na pozostałych oraz na relacje z nimi. Tu przykładów można podawać wiele: przez ciągłe kłótnie rodziców dziecko izoluje się, staje się smutne i przygnębione, a w dodatku opuszcza się w nauce lub robi się agresywne. Rodzina powinna umieć się ze sobą porozumieć i podejmować wspólne decyzje, nawet w przypadku doświadczania poważnego kryzysu życiowego lub kiedy rodzice tracą kontakt ze swoim dzieckiem, a ono wydaje się inne niż do tej pory.
Na czym polega terapia rodzinna
Terapia jest od tego, aby pomóc zrozumieć kłopoty żrące rodzinę od środka i jak to niszczy wypracowane relacje. Na terapii każdy z członków rodziny będzie musiał dać się poznać terapeucie, nawet najmniejsze dzieci.
Jak wygląda spotkanie z terapeutą
Na terapię rodzinną chodzi się wspólnie z całą rodziną, przynajmniej na początku, kiedy jeszcze trwają konsultacje. Terapeuta chce poznać każdego członka rodziny i usłyszeć jego opinię. W tym przypadku nawet kwestie najmłodszych członków rodziny mogą rzutować na wybór psychoterapii. Spotkanie trwa przeciętnie półtorej godziny, minimum dwa razy w miesiącu. Po spotkaniu rodzina otrzymuje „zadanie domowe” do wykonania, a ma to na celu poprawieniu więzi rodzinnych i zlikwidowaniu problemu.
Po konsultacji spotkania rodzinne będą odbywały się w różnych konfiguracjach, w zależności od tego, jak wyznaczy to lekarz. Może okazać się, że problem leży tylko wśród dzieci, lub między córką a ojcem lub mężem i żoną.
Podczas prowadzenia terapii problemy w rodzinie mogą się nasilić lub wręcz pogorszyć lub członkowie rodzin mogą czuć brak pozytywnych efektów. Nie należy się jednak martwic lub przerywać terapii. Jest to sytuacja przejściowa, która musi zostać wyjaśniona podczas następnego spotkania.
Efekty terapii rodzinnej
Najważniejszym efektem terapii rodzinnej jest zniwelowanie problemu, z którym się zgłosiła. Jednak nie wszystkie problemy da się rozwiązać od razu. Kolejnym efektem terapii jest poprawienie się komunikacji między członkami rodziny oraz wzajemne zrozumienie, pojawienie się życzliwości oraz szacunku, a także zwiększenie kompetencji wychowawczych rodziców dzieci.
Moja córka ma anoreksję, dlatego zdecydowaliśmy się na całorodzinną terapię dla wszysytkich i to nam pomaga