Choroby kręgosłupa są bardzo poważnymi przypadłościami powodującymi dolegliwości ograniczające normalne funkcjonowanie człowieka na co dzień. Dzisiejszy artykuł weźmie pod lupę choroby oraz powody dysfunkcji kręgosłupa.

Ryzyko zachorowań

Kto jest w grupie zagrożenia? Tak naprawdę są nim obciążeni ludzie wykonujący ciężką pracę fizyczną, jak i ci, którzy całe dnie spędzają przy biurku. Najmocniej narażeni na choroby są nauczyciele, budowlańcy, urzędnicy, programiści, kierowcy i wszyscy, którzy nadmiernie obciążają kręgosłup na co dzień nieodpowiednią postawą.

Najczęstsze choroby kręgosłupa

Niestety, kręgosłup, choć przez wiele lat utrzymuje ciało w odpowiedniej postawie, z biegiem czasu się zużywa, a w dodatku nadmiernie obciążany daje o tym znać okropnym bólem. Do najczęstszych należą zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, który polega na zużywaniu się płynu maziowego i zwiększeniu się tarcie pomiędzy chrząstkami. Prowadzi to do bolesnych mikrourazów. Od choroby zwyrodnieniowej jest tylko krok od spłycenia lordozy szyjnej, która nieleczona skutkuje poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Kolejną, powszechnie znaną chorobą kręgosłupa jest dyskopatia. Polega na przemieszczaniu się dysków oddzielających kręgi, zakłócając symetrię kręgosłupa i uciskając na nerwy przechodzące przez kanał kręgowy. Dyskopatia to źródło silnego bólu uniemożliwiającego jakikolwiek ruch. Dyskopatia to schorzenie obejmujące najczęściej lędźwiowy i szyjny odcinek kręgosłupa. Chorobie tej sprzyja otyłość oraz wady postawy.

Dotkliwą dolegliwością kręgosłupa jest lumbago, nazywanej niekiedy postrzałem. Polega na pojewieniu się nagłego, ostrego bólu w plecach lub w krzyżu, który promieniuje w kierunku bioder i powoduje uczucie mrowienia w stopach oraz sztywność tułowia i drętwienie nóg. Lumbago atakuje wtedy, gdy kręgosłup zostaje nadmiernie przeciążony i przez to pęka krążek międzykręgowy, powodując powstanie przepukliny jądra miażdżystego.

Rwa kulszowa natomiast jest chorobą nerwu, który uciska jądro miażdżyste, obrzęk lub zwyrodnienie stawu w kręgosłupie. Rwa kulszowa często dotyczy kobiet w zaawansowanej ciąży. Charakterystyczny dla rwy kulszowej jest ból nagły i ostry, przenikający przez dolną część pleców aż do pięt. Dodatkowo towarzyszy temu uczucie mrowienia i drętwienia powodujące bezwładność. Nieleczona rwa kulszowa może doprowadzić do utraty sprawności i wielu cierpień.

One Reply to “Co powoduje choroby kręgosłupa?”

  1. Mój wujek był ratownikiem medycznym i teraz choruje na kręgosłup, ale nie może liczyć na szczególne względy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.