Wiatr, wilgoć i słońce to trzy czynniki, które najczęściej negatywnie wpływają na stan elewacji. Częstym problemem, z jakim muszą mierzyć się właściciele domów, jest porastanie ścian zewnętrznych w wyniku oddziaływania czynników zewnętrznych. Jak sobie z tym poradzić? Czy można całkowicie zabezpieczyć elewację domu przed glonami i grzybami?
Porastanie ścian, nazywane także korozją biologiczną, to widoczny na elewacji domu zielony osad z glonów i grzybów. Porosty zmieniają kolor elewacji, ale mogą też powodować poważniejsze problemy. Korozja biologiczna może niszczyć ściany, sprawić, że tynk będzie odpadał. Istnieje także ryzyko pogarszania się właściwości elewacji i wnikania wilgoci do wnętrza domu.
Aby się przed tym zabezpieczyć, należy dokładnie poznać powód występowania glonów, a później znaleźć najlepszy sposób na uniknięcie korozji biologicznej. Specjaliści firmy Caparol przygotowali na ten temat kilka wskazówek.
Jak dochodzi do korozji biologicznej? Przyczyny występowania glonów i grzybów na elewacji domów
Wiadomo, że porastanie elewacji domów jest związane z działaniem czynników zewnętrznych. Co to za czynniki? Wystarczy zastanowić się, jakie środowisko najbardziej sprzyja rozwojowi glonów. Zielony nalot na elewacji domu występuje, gdy jest ciepło i wilgotno. Pierwsze zalążki glonów mogą więc pojawić się, gdy:
- po intensywnych opadach nastąpił gwałtowny wzrost temperatury;
- w trakcie przedwiośnia śnieg roztapiał się na elewacji, a na ściany padało intensywne światło.
Pojawienie się glonów na elewacji jest spowodowane działaniem wiatru. Cząstki biologiczne są przenoszone z wiatrem i osadzane na ścianach.
Grzyby z kolei występują zazwyczaj w miejscach, w których rosną już glony. Jeśli więc na ścianie widać zielony nalot, to jest duże prawdopodobieństwo, że wkrótce zaczną mu towarzyszyć także grzyby.
Jak zapobiec porastaniu elewacji? Ściany zewnętrze zabezpieczone przed glonami i grzybami
O ochronie ścian przed korozją biologiczną należy pomyśleć, zanim pojawi się zielony nalot. Najlepiej, jeśli zadbasz o to już na etapie budowy domu lub w trakcie przeprowadzania remontu ścian zewnętrznych (na przykład zmiany elewacji). Najskuteczniejszym środkiem zapobiegawczym będą farby elewacyjne i inne produkty do elewacji, które pozwalają elewacji na jak najszybsze osuszanie się po deszczu. Obecnie najskuteczniej taki efekt dają powłoki kapilarnie hydrofobowe z powierzchniową hydrofilowością, gwarantujące:
- bardzo szybkie ściekanie i wysychanie wody na elewacji,
- odporność na glony i grzyby,
- bardzo niską skłonność do zabrudzeń,
- długą żywotność tynku i farby.
Warto wziąć pod uwagę produkty z technologią NQG Caparol. Wyposażone w nią farby elewacyjne, tynki i lazury tworzą warstwę, która jest wodoodporna, a jednocześnie sprzyja szybkiemu odparowywaniu.
Technologia NQG Caparol – jak działają nanocząsteczki krzemu w farbach elewacyjnych i innych produktach?
NQG, Nano-Quardz-Gitter, to inaczej nanocząsteczki hydrofilowego krzemu, tworzące siatkę spajającą hydrofobowe polimery. Tworzona przez nie powłoka jest hydrofobowa kapilarnie (woda nie wsiąka w powłokę) i jednocześnie hydrofilowa powierzchniowo (sprawia, że pojedyncze krople wody mają większą powierzchnię parowania) i nie posiada właściwości termoplastycznych ani hydroplastycznych. Zachowuje więc bardzo wysoką twardość, łatwo odparowuje wodę i nie dopuszcza do jej wnikania. Dzieje się tak, ponieważ nanocząsteczki krzemu, które charakteryzują się bardzo dużą twardością, tworzą siatkę powiązań. W trakcie wysychania produktu zaraz po jego naniesieniu na ścianę, czyli gdy z farby, tynku lub lazuru zaczyna odparowywać woda, nanocząsteczki krzemu, wkomponowane w długie łańcuchy polimerów, zaczynają się do siebie zbliżać i tworzyć przestrzenne, trwałe wiązania. Dzięki temu tworzą wytrzymałą siatkę powiązań, chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi.
Jakie produkty Caparol są dostępne w technologii NQG?
- ThermoSan NQG – farba elewacyjna najlepsza do renowacji ociepleń, na tynki i powłoki dyspersyjne.
- ThermoSan-Fassadenputz NQG R+K – tynk elewacyjny, najlepszy do wykonania trwałej wyprawki na nowych systemach ociepleń. Nie wymaga malowania.
- Sylitol NQG – do stosowania na tynkach cementowo-wapiennych na ociepleniach z wełną mineralną. Nie tworzy powłoki zewnętrznej, tylko łączy się chemicznie z tynkiem. Należy rozcieńczać go produktem Syliton NQG Konzentrat.
- PermaSilan NQG – do stosowania na ściany z rysami powierzchniowymi spowodowanymi schnięciem lub skurczami termicznymi przez całą głębokość tynku.
- Top Lasur NQG – służy do zabezpieczenia mechanicznego intensywniejszych kolorów lub do stworzenia ozdobnych efektów na elewacjach.
Elewacja domu zabezpieczona przed porastaniem – skuteczne działanie nanocząsteczek krzemu w technologii NQG
Ściany zewnętrzne zabezpieczone przed korozją biologiczną są jednocześnie chronione przed wilgocią i działaniem innych czynników. To najskuteczniejszy sposób na zapobieganie porastaniu ścian. Zadbaj o to na etapie budowy domu lub w trakcie remontu, a ograniczysz do minimum ryzyko wystąpienia glonów. Wykorzystaj sprawdzone i polecane przez specjalistów produkty z technologią NQG, dzięki którym ściany zewnętrzne będą dłużej czyste i dłużej utrzymają swój kolor.