Dziesiątki przeróżnych śrub montowanych w meblach, urządzeniach elektronicznych i konstrukcjach drewnianych oraz metalowych obliguje do posiadania odpowiednich śrubokrętów. Każdy pewnie nie raz podczas majsterkowania trafił na śrubę, której nie mógł odkręcić. Jak wyposażyć swój niezbędnik narzędzi, by poradzić sobie ze wszystkimi popularnymi elementami?

Dlaczego najlepiej wybrać zestaw śrubokrętów?

Powód jest prosty – taki komplet śrubokrętów sprawdzi się w większości zastosowań. Nie chodzi jedynie o groty akcesoriów, ale też rozmiar, kształt, długość, wagę i ergonomiczność. Istotna jest też cena, bo kupowanie oddzielnie każdego elementu z pewnością nie wyjdzie taniej niż zaopatrzenie się w gotowy zestaw śrubokrętów. Taki prosty komplet łatwiej utrzymać w należytym stanie, trudniej zgubić poszczególne jego części. Jest też bardziej przyjazny w transporcie. Poza tym dokonywanie napraw lub montażu czegokolwiek odbywa się często przy użyciu wielu śrubokrętów, więc chodzenie za każdym razem do walizki i szukanie odpowiedniego jest stratą czasu.

Jakie zestawy śrubokrętów warto mieć?

Poniżej zestawiono kilka najpotrzebniejszych w domowych zastosowaniu zestawów, które z pewnością znajdą swoje miejsce w dłoniach domorosłego majsterkowicza.

Śrubokręty klasyczne

Przede wszystkim podstawa takiego kompletu są śrubokręty płaskie, wkrętaki krzyżakowe typu Phillips (Ph) i Pozidriv (Pz), gwiazdkowy typu Torx oraz imbusowy. Możesz pokusić się też o znalezienie walizki, w której znajdują się śrubokręty XZN o 12 ramionach.

Śrubokręty izolowane do prac elektrycznych

Sama nazwa wskazuje na ich przeznaczenie. Są przystosowane do prac elektrycznych i zapewniają bezpieczeństwo dla majsterkowicza. Mogą to być zarówno małe śrubokręty, jak i całkiem spore o długich grotach i rękojeściach.

Precyzyjne śrubokręty do drobnych śrub

To typy narzędzi ręcznych przeznaczonych głównie dla jubilerów, elektroników czy zegarmistrzów. Dobry zestaw śrubokrętów precyzyjnych powinien mieć namagnesowane groty poszczególnych elementów, aby ułatwić zapanowanie nad drobnymi śrubkami. W składzie właśnie tego kompletu znajdzie się np. śrubokręt do sprzętu komputerowego, tabletów i smartfonów. W ten sposób samodzielnie będziesz mógł wykonać drobne naprawy, czyszczenie lub montaż.

Czym charakteryzuje się zestaw śrubokrętów precyzyjnych?

To zdecydowanie coraz chętniej kupowany komplet również przez amatorów. Jaki śrubokręt do komputera wybrać, by ułatwił pracę ze sprzętem? Nie ma jednego uniwersalnego. Inny przyda się do obudowy, inny do montażu wentylatorów, czy chłodzenia wodnego. Jeszcze inny będzie dobry przy montażu procesora w sockecie. Najlepiej wybrać sprawdzony komplet, ceniony przez innych majsterkowiczów. Musi on mieć namagnesowane groty, smukłe rękojeści pokryte antypoślizgowymi materiałami. W ten sposób pomogą w rozkręcaniu i skręcaniu drobnych śrubek.

Nawet mały zestaw śrubokrętów jest lepszy od jednego elementu. W domu zdarzają się różne usterki i warto mieć taki komplet, którym naprawisz wszystkie z nich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.