Artykuł sponsorowany.

Haftowanie to doskonały sposób na wyciszenie się i skupienie myśli, który jednocześnie pozwala tworzyć piękne unikalne wzory na tkaninach. Własnoręcznie wykonany haft będzie wspaniałym prezentem dla bliskiej osoby lub z powodzeniem ozdobi Twoje wnętrze. Zdobądź nowe umiejętności podczas warsztatów z haftowania, dzięki którym stworzysz motywy roślinne i wiele innych pięknych wzorów.

Czym jest haft?

Słowa haft, haftować, haftowany i inne pokrewne pochodzą z języka niemieckiego od wyrazu haften, czyli być przyczepionym. Haft jest metodą zdobienia tkanin, najczęściej odzieży, pościeli, serwet lub obrusów. Wykonywany jest najczęściej za pomocą igły, szydełka, nici i innych dodatków. Dzięki skupieniu się na detalach, haft nadaje tkaninie unikalny wygląd i dodaje wartości poprzez włożoną pracę rękodzielnika. W ostatnich latach jest on coraz częściej wykorzystywany i doceniany we współczesnych trendach modowych.

Historia haftu sięga aż starożytności. Najstarsze zachowane haftowane tkaniny odnaleziono w Attyce i datowane są na V-IV wiek przed naszą erą. Haft ten był wykonany na lnianej tkaninie i został odkryty podczas prowadzonych wykopalisk. Na terenie Polski najstarszy zachowany haft pochodzi z ok. 1504 r. i został wykonany na ornacie. Przedstawia on wybrane momenty z życia świętego Stanisława.

Haftowanie niejedno ma imię

Wyszywane detale mogą być wykonywane z wykorzystaniem różnych rodzajów haftu. Najczęściej stosuje się haft płaski, wypukły (3D), haft nakładany i haft ażurowy. Nie należy również zapominać, że haftem są również tworzone koronki, ponieważ haft może być przyszyty do tkaniny, ale również występować oddzielnie. Wraz z rozwojem technologii pojawiła się możliwość haftu elektronicznego, który programowany jest komputerowo i wykonywany przez przygotowaną do tego celu maszynę.

Akcesoria do haftowania

Wciąż jednak popularny jest haft ręczny, dlatego warto przygotować sobie odpowiednie akcesoria, które pozwolą wykonywać piękne zdobienia i rozwijać swoje zdolności manualne. Wybór igieł do haftowania jest bardzo duży. W asortymencie pasmanterii znajdują się igły zarówno z ostrym, jak i tępym czubkiem, zakrzywione, z dużym oczkiem, a nawet plastikowe dla dzieci. Najlepiej jest wybrać zestaw igieł, ponieważ każda z nich przydaje się przy innym rodzaju haftu.

Kolejnym ważnymi akcesoriami są nożyczki hafciarskie. Powinny być małe i ostre, aby sprawnie przecinały nitki i muliny. Precyzja cięcia jest kluczowa, jeśli chcesz zachować staranność wykończenia swojego rękodzieła. Nieco większe, choć nie mniej ostre, są nożyce do tkanin. Pozwolą one precyzyjnie wyciąć skrawek materiału, na którym będziesz tworzyć haft.

Tajemniczo brzmiąca nazwa tamborek to przydatna rzecz, która pomaga utrzymać nić w napięciu. Warto z niego korzystać, aby zachować płynność procesu haftowania i sprawniej wykonywać wybrane wzory. Pomocne okażą się również akcesoria do kopiowania lub przenoszenia wzoru takie jak znikający pisak czy ołówek do kopiowania wzorów. Dzięki nim nasz haft będzie precyzyjny i starannie wykonany.

Warsztaty z haftowania w Warszawie

Warsztaty odbywają się w Hotelu PURO i są przeznaczone dla każdej osoby, która choć raz pomyślała, by rozpocząć przygodę z rękodziełem. Podczas warsztatów każdy uczestnik będzie miał okazję poznać podstawy haftu płaskiego, udoskonalić swoje umiejętności oraz przypomnieć sobie różne techniki haftu.

W trakcie warsztatu z haftowania poznasz ściegi, które pozwolą Ci tworzyć piękne wzory oraz zdobędziesz wiedzę na temat doboru materiałów do wyszywania. Warsztaty haftowania w Warszawie to dobra okazja, by spotkać się z kreatywnymi osobami, z którymi masz wspólne zainteresowania i tematy do rozmów. W przyjaznej atmosferze nauczysz się tworzyć pierwsze wzory i odkryjesz sposób na odpoczynek po ciężkim dniu.

Warsztaty z haftowania rozpoczynają się krótkimi zajęciami teoretycznymi, po których następuje płynne przejście do tworzenia pierwszych wzorów. W czasie warsztatów możesz liczyć na wsparcie i odpowiedzi na Twoje pytania. Organizator zapewnia potrzebne akcesoria do haftowania oraz poczęstunek z kawą i herbatą. Warsztaty są przeznaczone dla osób powyżej 14 roku życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.