Meble ogrodowe wymagają szczególnej dbałości. Wystawione na działanie różnych czynników często brudzą się i ulegają zniszczeniom. Metody konserwacji zależą głównie od rodzaju materiału, z którego zostały wykonane meble ogrodowe. Najwięcej uwagi wymaga zabudowa drewniana, gdyż w tym przypadku trzeba ją odpowiednio zaimpregnować i zabezpieczyć tym samym przed wpływem wilgoci. Czyszczenia wymagają także meble z tworzywa sztucznego i metalu.
Czyszczenie mebli ogrodowych – jakich środków używać?
W zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane meble ogrodowe, należy stosować specjalnie przeznaczone do ich czyszczenia środki. Odpowiednia pielęgnacja pozwala cieszyć się zabudową zdecydowanie dłużej niż przez jeden sezon. Na meble działa niekorzystnie nie tylko wilgoć, ale także intensywne promienie słoneczne. Powierzchnia może zatem blaknąć, tracąc swój estetyczny wygląd. Firma Petrus Serwis poleca środki chemiczne przeznaczone do czyszczenia mebli:
- drewnianych,
- metalowych,
- z tworzywa sztucznego.
Należy pamiętać o regularnym sprawdzaniu, czy na meblach nie pojawiają się zacieki i plamy. Jeśli zabrudzenia są czyszczone od razu, nie wsiąkają w powierzchnię i można je łatwo usunąć. Meble z tworzywa sztucznego najlepiej jest myć gąbką i wodą z rozcieńczonym środkiem czyszczącym. Aby zachować estetyczny wygląd mebli metalowych, trzeba przede wszystkim przeciwdziałać rdzy. Jest to jedno z głównych zagrożeń dla zabudowy z tego materiału. Meble drewniane oprócz czyszczenia wymagają także impregnacji. W tym przypadku nie można przesadzać z wodą, ponieważ drewniana zabudowa nie lubi wilgoci. Można natomiast użyć gąbki z niewielką ilością detergentu czyszczącego.
Jak często należy czyścić meble ogrodowe?
Meble ogrodowe są stale narażone na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Wiatr, deszcz, śnieg i promienie słoneczne mogą znacząco zmieniać ich wygląd. Meble należy czyścić w zależności od stopnia zabrudzeń oraz warunków, na jakie są wystawione. Jeśli brud i kurz pojawiają się często, należy przecierać zabudowę wilgotną szmatką z odpowiednim detergentem. Należy pamiętać, że zabudowa drewniana i metalowa nie lubi wilgoci. Niewielkie zabrudzenia można zatem regularnie usuwać suchą szmatką zwilżoną środkiem czyszczącym. Woda wnikająca w szczeliny mebli drewnianych może wpływać na ich szybsze zużycie. W meblach metalowych nadmiar wilgoci może być natomiast przyczyną powstawania ognisk rdzy.
Meble ogrodowe wymagają szczególnej pielęgnacji, z którą oczywiście nie należy przesadzać.