W ostatnich latach w Polsce gorącym tematem stała się termomodernizacja budynków jednorodzinnych. Przynosi ona ogromne oszczędności w kosztach ogrzewania, ale także przyczynia się do poprawy czystości powietrza, którego jakość pozostawia w naszym kraju wiele do życzenia. Kiedy tak naprawdę warto wymienić swoje urządzenie grzewcze na nowocześniejszy model?

Wysokie koszty ogrzewania

Inwestycja w nowe urządzenie grzewcze staje się konieczna, gdy właściciele domu zauważają, że przepłacają za ogrzewanie. Nowoczesne urządzenie grzewcze są zdecydowanie bardziej wydajne, a przy tym bardziej ekologiczne od przestarzałych kotłów na paliwa stałe – węgiel bądź drewno opałowe. Nowe kotły kondensacyjne osiągają wydajność przekraczającą 100% maksymalnej wydajności tradycyjnych urządzeń ze względu na dodatkowe odzyskiwanie energii cieplnej ze spalin. Nie warto zatem przepłacać za ogrzewanie.

Zanieczyszczone powietrze

Wymianę przestarzałego pieca warto rozważyć również ze względu na środowisko i ludzkie zdrowie. Co roku w sezonie grzewczym smog gęsto spowija polskie miasta. Ich mieszkańcy wdychają szkodliwy pył, jak również tlenki azotu i siarki będące przyczyną chorób płuc. Dlatego czas najwyższy na powszechną termomodernizację w budynkach jednorodzinnych i wymianę przestarzałych urządzeń grzewczych.

Komfortowa obsługa

Ekologiczne ogrzewanie gazowe, podobnie jak pompa ciepła, jest z punktu widzenia domowników zdecydowanie bardziej wygodne od kotłów na paliwa stałe. Nie wymaga magazynowania paliwa jest praktycznie samoobsługowe. Wystarczy wybrać odpowiednią temperaturę, by nie marznąć.

Uchwały prawne

Niektóre polskie samorządy decydują się na radykalne, aczkolwiek rozsądne kroki w postaci uchwał dotyczących modernizacji urządzeń grzewczych. Taki stan rzeczy wynika oczywiście ze wspomnianego już opłakanego stanu jakości powietrza. Właściciele starych pieców muszą liczyć się z faktem, że w niedalekiej przyszłości ich wymiana stanie się obowiązkiem.

Dobra koniunktura na termomodernizację budynku

Warto pamiętać, że aktualnie panuje idealna koniunktura na termomodernizację budynków jednorodzinnych, w tym wymianę urządzeń grzewczych. Dobrym tego przykładem jest Program Czyste Powietrze, dzięki któremu właściciele domów mogą uzyskać bardzo wysokie dofinansowania na termomodernizację. Takiej okazji nie wolno przepuścić!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.