Szklany panel, płytki ceramiczne, fototapeta, blat dębowy? Na ściany kuchenne można położyć wiele nowoczesnych materiałów. Ściany kuchenne są wyjątkowo narażone na zabrudzenia, ścieranie, działanie różnych substancji, w związku z czym wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. W miejscu między blatem kuchennym oraz szafkami można zwykle położyć oryginalny materiał pełniący zarazem rolę dekoracji.

Odpowiednio urządzona kuchnia będzie przede wszystkim funkcjonalna i praktyczna, ale także atrakcyjna wizualnie. Trzeba wybrać nie tylko meble, ale także blat kuchenny oraz elementy dodatkowe. Istotną rolę pełni też miejsce między szafkami a blatem, dlatego warto zastanowić się, jak je zaprojektować. Do wyboru jest wiele nowoczesnych materiałów – praktycznych i dekoracyjnych.

Panele szklane – eleganckie i ponadczasowe

Płyty te powstają z jednolitych tafli szkła o wybranej grubości i mogą wystąpić w wielu wariantach. Mogą one pełnić samodzielną dekorację wnętrza, ale pod nimi można także położyć wybraną fototapetę. Do wyboru są wersje o różnym designie – m.in. transparentne, oszronione, mleczne, z motywem (np. kwiatów, napojów itd.), pikowane, jedno- lub dwukolorowe, lakierowane itd. Modne są też panele ze szkła z grafiką.

Blat dębowy – minimalistyczna ozdoba

Wiele osób wybiera do kuchni blat dębowy, ale warto zdecydować się na podobne aplikacje także na ścianie. W ten sposób można uzyskać harmonię we wnętrzu, gdyż poszczególne elementy powinny ze sobą współgrać.

Drewno to materiał ponadczasowy, który nie wychodzi z mody. Do wyboru są m.in. laminaty, boazerie, materiały drewnopochodne itd. Warto położyć wybrany materiał nad szafkami i blatem kuchennym. Trzeba też pamiętać, że materiał ten musi być odporny na wilgoć. Ekonomicznym rozwiązaniem będą panele ścienne drewniane lub panele laminowane. Jeśli kupujesz drewniane meble kuchenne i np. blat dębowy, warto zakupić też panele ścienne u tego samego producenta.

Fototapeta – powracająca moda

Jeszcze kilka lat temu tapety dominowały w pokojach i przedpokojach mieszkań. Następnie zniknęły z naszych wnętrz, a teraz – po latach nieobecności – powracają w wielkim stylu. Często wykorzystujemy je także w kuchni i łazience. Tapety winylowe są piękną ozdobą, nie wymagają szczególnej pielęgnacji, można je dopasować idealnie do wnętrza, gdyż występują w wielu wzorach i kolorach. Warto zwrócić uwagę też na blat kuchenny, gdyż koło niego warto zabezpieczyć miejsce silikonem.

Na ściany kuchenne można też położyć konglomerat, kamień dekoracyjny, płytki ceramiczne, okładzinę mozaikową, modny tynk strukturalny lub beton, cegłę, ozdobne panele 3D itd. Najważniejsze, aby materiał ten współgrał z całym wystrojem i kuchnia stała się efektowną całością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.