Włamania do domu odbywają się nie tylko przez drzwi wejściowe. Złodzieje dostają się do środka również przez okna. Według policyjnych statystyk, to nawet 80% włamań! Czy można zatem skutecznie ochronić się przed włamaniami przez okno?

Nawet najlepszej klasy okna nie są w stanie stuprocentowo zabezpieczyć domu przed włamaniem. Są jednak w stanie znacząco obniżyć to ryzyko, stając się trudną do przejścia przeszkodą.

Włamywacze najczęściej pokonują okna przez:

  • wejście przez uchylone albo otwarte okno
  • wypchnięcie skrzydła okiennego w ramy
  • podważenie, wyważenie klamki okiennej
  • wybicie szyby w oknie i otwarcie go klamką

Zatem wynika z tego, że nawet jeśli będziemy zawsze dokładnie zamykali okna w domu, i tak istnieje ryzyko, że włamywacz dostanie się do środka. Rozwiązaniem są wtedy bezpieczne okna, których konstrukcja obniża ryzyko wypchnięcia, podważenia czy wybicia jego elementów.

Bezpieczne okna – czyli jakie?

O bezpiecznych oknach mówimy wtedy, gdy spełniają one odpowiednie normy. Okna antywłamaniowe projektowane są tak, aby były w stanie skutecznie zabezpieczyć wnętrze domu przed włamaniami przez zastosowanie odpowiednich szyb, okuć antywyważeniowych oraz mocnych konstrukcji ram.

Najlepiej poszukiwać okien, które posiadają klasę bezpieczeństwa oznaczoną jako RC1 albo klasę RC2. W przypadku klasy RC1 konstrukcja chroni przed przypadkowymi próbami włamania poprzez rozbicie okna przy użyciu przemocy fizycznej, przykładowo kopnięcia, napierania barkiem, podnoszenia czy wyrywania, natomiast w klasie RC2 przed przypadkowymi próbami włamania poprzez rozbicie okna, z użyciem prostych narzędzi – śrubokręta, szczypców, klina. Oprócz tego warto wybierać okna posiadające wysokiej klasy elementy antywyważeniowe, na przykład trzpienie, które zabezpieczają przed podważeniem skrzydła okiennego. Dobrym wyborem będą wtedy okucia w klasie WK2.

Zatem bezpieczne okna to sprawdzony wybór dla tych osób, którym zależy na dodatkowej ochronie siebie, swoich bliskich i mienia. Aby jednak bezpieczeństwo było jak najwyższe, nie można zapominać też o innych elementach ochrony domu – drzwiach antywłamaniowych, alarmie, monitoringu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.