Poprawne funkcjonowanie instalacji elektrycznej to kwestia ogromnej wagi we wszelkich obiektach. Szczególny nacisk należy położyć na jego przepływ. Z poniższego artykułu można dowiedzieć się, czym są termistory, jakie jest ich zastosowanie i w jaki sposób mogą pomóc zabezpieczyć instalację. Omówiony zostanie także wpływ, jaki napięcie wywiera na działanie tych urządzeń.

Termistor – co to takiego?

Jest to podzespół elektroniczny, którego funkcją jest odpowiednie reagowanie na zmiany temperatury. Jeśli termistor je wykrywa, przeprowadza w odpowiedzi stosowną zmianę rezystancji. Czym ona jest? To mierzalna wielkość oporu wywierana na przepływ prądu. Jej zbyt wysoka jakość zmniejsza przepływ. W oczywisty sposób odbija się to na funkcjonowaniu obiektu.

Zastosowaniem termistora jest utrzymanie rezystancji na optymalnie niskim poziomie. W ten sposób zapewniony zostaje poprawny przepływ prądu bez względu na porę roku czy warunki atmosferyczne. Jest to ważne zwłaszcza wiosną i latem, kiedy temperatury osiągają duże wartości. Zgodnie z prawami fizyki zwiększa to częstotliwość drgań atomów budujących materię. Z powodu tego zjawiska rozgrzane przewodniki gorzej radzą sobie ze swoim zadaniem.

Zastosowanie termistorów

Na rynku można spotkać trzy rodzaje tych podzespołów. Są to:

  • Critical Temperature Resistor (CTR)
  • Negative Temperature Coefficient (NTC)
  • Positive Temperature Coefficient (PTC)

Pierwsze umożliwiają zmianę rezystancji w sposób skokowy. Jego działanie uruchamia zbyt wysoki prąd. W reakcji na niego CTR gwałtownie się nagrzewa, by zapobiec zbyt wysokiemu przepływowi. W ten sposób zabezpiecza instalację przed spaleniem czy też zwarciem. CTR składa się z niewielkich cząsteczek węgla spojonych polimerami. Przekroczenie ustalonego poziomu temperatury (zwanego również krytycznym) pociąga za sobą jej rozpad. Jego następstwem jest poważny wzrost rezystancji.

PTC również zwiększają rezystancję w odpowiedzi na temperaturę. Jednak między nimi a CTR zachodzi znaczna różnica. Opór nie jest zmieniany skokowo, a bardzo płynnie. Dzieje się to dzięki skonstruowaniu PTC (zwanych także pozystorami) z tlenków metali. Ich zazwyczaj spotykaną rolą jest zabezpieczenie instalacji.

NTC wykonuje się z tlenków metali bądź też półprzewodników. Najczęściej stosowanym materiałem półprzewodzącym w rezystorach NTC jest krzem. Wynika to z jego właściwości fizycznych. Spośród innych metali wyróżnia go ciekawy związek rezystywności (przewodnictwa) z temperaturą. Niska wartość tej drugiej automatycznie redukuje tą pierwszą. Elektronom między atomami krzemu nie pozostawia się wolnych przestrzeni. A to właśnie w nich mogłoby zachodzić przewodzenie.

Wolne przestrzenie są także związane ze zjawiskiem, które fizycy nazywają generacją termiczną. Zwiększenie temperatury pociąga za sobą wprost proporcjonalny rozpad wiązań atomowych. To z kolei zwalnia przestrzeń dla przewodnictwa. Zatem rezystancja NTC spada, gdy wzrasta temperatura. Ich najczęstsze zastosowanie to pomiar. Często stosuje się je także w urządzeniach, które reagują jedynie na wąskie zakresy temperatur. Spotyka się ja także w miejscach, w których należy ograniczyć rozruch prądu. Co ważne, NTC nie powoduje spadku napięcia w instalacji.W ich doborze ważne jest także maksymalne napięcie podane przez producentów. Poniżej niego rezystor nie ogranicza rozruchu.

TME – wartościowy sprzedawca termistorów

W termistory można zaopatrzyć się w firmie TME. Jej skrót rozwija się jako Transfer Multisort Elektronik Jest to polska firma istniejąca od 1990 roku. Działa ona na rynku wyposażenia warsztatowego, automatyki przemysłowej oraz komponentów elektronicznych i elektrotechnicznych. W jej ofercie znajduje się blisko 500 000 produktów pochodzących od 1 200 renomowanych producentów. Co minutę firma TME sprzedaje ponad 6 000 produktów. Większość z nich jest dostępna dla Klientów od ręki. Wysyłka następuje z nowoczesnego centrum logistycznego. Wysokie standardy obsługi w TME potwierdzają certyfikaty ISO 14001:2015 oraz ISO 9001:2015-10. Niewątpliwym argumentem za wyborem TME jest ogromny asortyment firmy i wspomniana już wysoka popularność jej usług.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.