Pozostałe po szyciu skrawki tkanin różnej maści to temat doskonale znany każdej osobie, która zajmuje się szyciem zarówno profesjonalnie, jak i amatorsko. Najpopularniejsza bawełna, szlachetny jedwab, miękki minky, ciepła wełna, czy może dzianina – każdy z pewnością znajdzie w swoich zasobach przynajmniej kilka ścinków. Jak byśmy się nie starali odmierzyć materiał, niemożliwe jest jego wykorzystanie do całej pracy co do centymetra. Zawsze zostają ścinki, czy tego chcemy, czy nie. Pytanie brzmi, co możemy z nimi zrobić, do czego wykorzystać, by niepotrzebnie nie skazywać je na zapomnienie, wrzucając do kosza na śmieci. To ważny temat, również ze względu na problemy ekologiczne naszej planety, które coraz bardziej ostatnio się nagłaśnia.
Patchworkowe robótki
Stworzenie patchworkowej tkaniny to jeden z pomysłów na nadanie drugiego życia niewykorzystanym ścinkom materiałów. Ten sposób polega na zszywaniu skrawków, różniących się od siebie kolorystycznie oraz kształtem, w jedną spójną całość. Tak powstałą tkaninę można wykorzystać do uszycia wzorzystych części garderoby, torebek, akcesoriów, ale też – bardzo modnych ostatnio – kocyków lub zabawek dla dzieci.
Zanim zabierzemy się do robienia patchworku, należy posegregować ścinki kolorami, wzorami, kształtami i rozmiarami. Następnie układa się na stole lub na podłodze wybrane ścinki jeden przy drugim, tak by pasowały do siebie kolorystycznie tworząc zgraną całość. Na etapie projektowania można wprowadzać ewentualne zmiany ułożenia ścinków bez potrzeby ich odpruwania. Nie ma żadnych zaleceń co do doboru ścinków, jednak jeśli dopiero zaczynamy przygodę z szyciem, najłatwiej jest zszywać te, których kształt jest regularny, najbardziej zbliżony do kwadratu lub prostokąta.
Zabawki sensoryczne dla najmłodszych
Zabawki sensoryczne zawojowały półki sklepowe oraz serca wielu rodziców. Ich główne zadanie to pobudzenie wszystkich zmysłów w trakcie zabawy i włączenie ich w proces poznawania świata. Ich unikalna budowa – bogata kolorystyka, wiele wystających elementów, szeleszczące, piszczące lub grające akcenty, miłe w dotyku materiały – sprawia, że są to zabawki interaktywne, aktywizujące dziecko do myślenia i działania. Wśród zabawek sensorycznych bodaj najpopularniejsze są książeczki z licznymi przegródkami, które na każdej stronie skrywają nowe elementy do odkrywania. Równie dużym zainteresowaniem cieszą się też kostki sensoryczne, które można turlać, przekładać z rączki do rączki, podrzucać. Często do wnętrza takiej kostki wkłada się jakiś element, który przy podrzuceniu wydaje dźwięk, na przykład dzwoneczek.
Biżuteria i ozdoby do włosów
Ścinki materiałów z pewnością sprawdzą się świetnie w roli biżuterii. Ze skręconych w cienkie sznurki ścinków można wykonać korale, bransoletki lub, przy większej wprawie, również kolczyki. Modne ostatnio ludowe motywy świetnie sprawdzą się przy tego typu ozdobach w wersji hand made.
Ozdoby do włosów to kolejny pomysł na wykorzystanie pozostałych resztek tkanin. Chyba najłatwiejszą robótką i najbardziej polecaną dla zaczynających przygodę z szyciem jest opaska na włosy. Splecione skrawki materiałów układa się w warkocz, który odpowiednio się zabezpiecza przed rozsupłaniem na końcach. Można dodatkowo wzbogacić wykonaną opaskę innymi elementami dekoracyjnymi również zrobionymi ze ścinków, na przykład za pomocą kokardy albo kwiatów. Równie ciekawym pomysłem będzie przygotowanie spinki do włosów na bazie gotowego elementu spinającego, na którym można tworzyć istne wariacje ze ścinków.
Duży wybór ścinków tkanin oferuje sklep Bawelna-Tkaniny.