Współczesne specjalistyczne materiały budowlane znacznie skracają czas budowy. Są tanie, łatwe w instalacji i tworzą podstawę do zastosowania wielorakich wykończeń. Płyty ścienne z MDF, płyty gipsowo-kartonowe i płyty cementowe są powszechnie dostępnymi materiałami. Jednak czym się różnią?

Płyta gipsowo-kartonowa

Płyta gipsowo-kartonowa to coraz powszechniej stosowany produkt w nowoczesnym budownictwie. Sprasowane panele gipsowe, pokryte okładziną kartonową, instaluje się bezpośrednio na profilach stalowych. Płyty układane są obok siebie a miejsca łączeń są spoinowane a następnie szlifowane na gładko.

Płyta ścienna z MDF

Płyty ścienne z MDF to propozycja nowoczesnej zabudowy ścian i sufitów obejmująca boazeryjne panele o szerokiej kolorystyce. Płyty zapewniają doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Powierzchnie z płyt MDF są bardzo estetyczne i łatwe w utrzymaniu czystości. Dodatkową zaletą paneli ściennych jest to, że nie trzeba specjalnie przygotowywać ścian przed jej ułożeniem.

Płyta cementowa

Płyty cementowe produkuje się z zawiesiny cementowej i wzmocnionej siatki z włókna szklanego. Tworzy świetne podłoże do montażu płytek i kamienia. Produkt jest odporny na bezpośrednie działanie wilgoci, co czyni go najlepszym wyborem do instalacji w obszarach o wysokiej wilgotności. Płyta cementowa nadaje się jako podkład na blaty, ściany i podłogi.

Więcej informacji o różnych typach płyt cementowych i ich zastosowaniu można znaleźć na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/blog/strefa-eksperta/plyty-cementowe.

Porady montażowe

Płytę gipsowo-kartonowa tnie się łatwo już za pomocą noża, a do cięcia płyty cementowej potrzebne jest użycie piły tarczowej wyposażonej w wytrzymałe ostrze. Płyty gipsowo-kartonowe instalowane są do konstrukcji nośnej z profili stalowych za pomocą blachowkrętów, z kolei do montażu płyty cementowej można użyć ocynkowanych wkrętów lub gwoździ do pokryć dachowych. Montaż płyt MDF jest jeszcze łatwiejszy. Wystarczy ją przykleić klejem montażowym bezpośrednio do ściany lub przymocować do listwy konstrukcyjnej za pomocą klamr mocujących, wszywek lub gwoździ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.