Osoby, które posiadają w domu lub w mieszkaniu taras, zyskują w ten sposób bardzo wdzięczną aranżacyjnie i praktyczną przestrzeń do codziennego użytku. Od jej wyposażenia w dużej mierze będzie zależał komfort przebywania na tarasie oraz funkcje, które będzie on spełniał w codziennym życiu domowników. Oczywiście nie może na nim zabraknąć wygodnych mebli do siedzenia, dzięki którym możliwy będzie odpoczynek w ciepłe dni, które w polskim klimacie występują najczęściej między wiosną i jesienią. Miłośnicy przebywania na świeżym powietrzu, docenią jednak taras także zimą.

Tak jak wspomnieliśmy, na tarasie nie może zabraknąć wygodnych krzeseł. Mogą one być wykorzystywane jako meble wolnostojące do odpoczynku lub w większych zestawach, na przykład w towarzystwie stołu tarasowego lub stolika kawowego. Ich obecność sprawia, że spokojnie możemy przebywać lub spożywać posiłki na tarasie w gronie najbliższych. Taki czas zawsze pozytywnie nastraja i wpływa korzystnie na nasze samopoczucie, dlatego warto go celebrować. Liczba krzeseł powinna być dopasowana do potrzeb domowników oraz możliwości przestrzennych tarasu.

Jakie materiały dobrze sprawdzają się na tarasie?

Ze względu na specyfikę użytkowania tarasu, krzesła tarasowe powinny być bardzo odporne na działanie warunków atmosferycznych, w tym wilgoci i wysokich temperatur. To sprawia, że w tej przestrzeni zdecydowanie lepiej sprawdzają się dedykowane meble do użytku zewnętrznego. Popularnym wyborem stały się w ostatnim czasie krzesła z technorattanu oraz z tworzyw sztucznych. Są one łatwe w pielęgnacji, wytrzymałe oraz wygodne w przenoszeniu, dzięki czemu bez trudu można zmienić ich ustawienie na tarasie, w zależności od potrzeb. Problemu nie powinno sprawiać również ich zimowanie.

Alternatywą wciąż pozostają krzesła drewniane, jednak potrzebują one zdecydowanie więcej pielęgnacji i dbałości. Należy je odpowiednio zimować oraz impregnować, aby struktura drewna nie ulegała uszkodzeniom. Jeżeli jednak mamy na to czas i lubimy solidne, drewniane meble, to odpowiednio zadbane z powodzeniem posłużą nam nawet przez kilkanaście lat i więcej. Popularne na tarasach są również meble rattanowe, czyli z drewna pochodzącego z Azji, a także wiklinowe i metalowe. Każde z tych krzeseł będzie miało wady i zalety, dlatego przez zakupem warto jasno określić nasze potrzeby, budżet oraz wybrać mebel idealnie skrojony na miarę swoich potrzeb. 

Jak dbać o meble tarasowe?

Niezależnie od tego, na jaki materiał się zdecydujemy, meble tarasowe wymagają starannej pielęgnacji. W sezonie letnim są bardzo eksploatowane, a każdy kolejny sezon będzie wpływał na ich żywotność i stan techniczny. Większość producentów rekomenduje zimowanie mebli tarasowych. Powinno to się odbywać w korzystnych warunkach, w pomieszczeniach gdzie jest przewiew i nie ma wilgoci. Oczywiście nie każdy może sobie na to pozwolić, zwłaszcza w mieszkaniach. Wówczas jednym ze sposobów będzie zabezpieczenie mebli specjalną plandeką oraz staranne ich przygotowanie do każdego kolejnego sezonu.

Meble drewniane można szlifować, a następnie pokrywać warstwą nowego lakieru i impregnatu, dzięki czemu zwiększy się ich odporność na kolejny sezon. Tak zadbane meble cechują się również większą wygodą i estetyką. Meble metalowe są trudne w pielęgnacji, ponieważ bardzo szybko na ich powierzchni może pojawić się rdza, dlatego również wymagają systematycznej renowacji. Najmniej wysiłku pielęgnacyjnego będą kosztowały nas meble z tworzyw sztucznych, które obecnie należą do najpopularniejszych wyborów wśród użytkowników.

Estetyka też ma znaczenie

Oczywiście estetyka mebli tarasowych również ma znaczenie. Dużo przyjemniej będzie korzystać nam na tarasie z ładnych i stylowych krzeseł, które dobrze będą komponowały się z całą aranżacją tej przestrzeni. Na tarasie powinniśmy stawiać na bliskość natury, zieleń i kolory kwiatów, z którymi świetnie współgrają białe meble lub krzesła w kolorze jasnego brązu lub szarości. W bardziej wyrazistych kreacjach można pokusić się również o ciemną szarość, a nawet czerń, jednak wybór kolorystyki jest kwestią bardzo indywidualną. Najważniejsze, by Wasze meble tarasowe były bezpieczne w użytkowaniu, odporne na działanie warunków atmosferycznych i wygodne. Wówczas, każda chwila spędzona na tarasie będzie wyjątkowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.