Artykuł sponsorowany.
Domy energooszczędne są coraz bardziej rozpoznawalne i cieszą się coraz większą popularnością. Wzrosty cen energii sprawiają, że poszukujemy nowych rozwiązań na rynku budowlanym. Budownictwo energooszczędne z zasady jest niedrogie w eksploatacji i pod tym względem może konkurować z domami pasywnymi. Wydaje się, że te innowacyjne technologie będą wkrótce nowym standardem. Jakimi cechami powinien charakteryzować się prawdziwy budynek energooszczędny? Czy koszt jego eksploatacji jest rzeczywiście konkurencyjny? Sprawdzamy.
Dom energooszczędny według definicji
Dom energooszczędny to taki budynek, w którym zastosowano funkcjonalności oraz materiały umożliwiające zminimalizowanie strat energii. Największe koszty w budynkach pasywnych pochłania ogrzewanie, które stanowi niemal 65% całkowitego kosztu ich eksploatacji. Ograniczenie do minimum kosztów ogrzewania możliwe jest dzięki zapewnieniu właściwej izolacji cieplnej budynku i zastosowaniu jakościowych materiałów izolacyjnych i budowlanych. Równie ważna jest prawidłowa wentylacja w budynku, wyeliminowanie ewentualnych mostków termicznych, a także wysokiej jakości stolarka okienna i drzwiowa.
Rozwiązania, pozwalające obniżyć rachunki za ogrzewanie
Odpowiednia izolacja cieplna budynku jest warunkiem koniecznym do spełnienia przez budynki energooszczędne. Równie ważne są też inne rozwiązania, które wpływają na konkretne oszczędności w eksploatacji budynku.
- Postaw na mały dom o zwartej bryle.
W budownictwie energooszczędnym ważna jest zasada, że im mniejsza kubatura budynku, tym mniejsze straty ciepła. To, ile ciepła przenika przez przegrody, zależy w dużej mierze od ich powierzchni. Informacja na temat przenikalności ciepła powinna być zawarta w projekcie. Kształt domu też ma znaczenie. Wybieraj raczej projekty budynków o zwartej bryle, najlepiej na planie prostokąta, najlepiej z jednospadowym dachem. Pamiętaj, im mniej załamań i narożników przegród w bryle, tym mniejsza będzie ucieczka ciepła. Jeżeli chodzi o wysokość budynku, eksperci są zdania że najlepiej sprawdzi się dom parterowy. Budynki piętrowe mają sporą powierzchnię dachu, co ułatwia ucieczkę ciepła.
- Zastanów się nad kształtem okien.
Kwestia kształtu i wielkości okien powinna być uzależniona od strony świata, na którą one wychodzą. Duże przeszklone powierzchnie sięgające od podłogi aż do sufitu sprawdzą się wyłącznie od strony południowej, czyli najbardziej słonecznej w ciągu dnia. W innych przypadkach, ich zastosowanie nie sprawdzi się ze względu na zbyt duże ryzyko przenikania ciepła od wewnątrz. Jeżeli zależy nam na dużych oknach, wybierajmy raczej szerokie, a nie długie, by ograniczyć utraty ciepła. Warto również sprawdzać współczynnik przenikania ciepła, który dla różnych rodzajów okien jest inny. Nowym rozwiązaniem na rynku są okna trzyszybowe z wkładkami termoizolacyjnymi o współczynniku przenikania ciepła poniżej 0,8W/(m2K), a zatem bardzo niskim.
- Odpowiednie materiały.
Odpowiednia warstwa izolacji termicznej – najczęściej wełny mineralnej lub styropianu, jest gwarancją właściwego ocieplenia budynku. Technologia szkieletowa budynku energooszczędnego zdecydowanie ułatwia montaż grubszej warstwy izolacji. Jeżeli zależy nam na osiągnięciu najlepszych rezultatów, zastanówmy się nad wyborem droższych materiałów, a co za tym idzie – skuteczniejszych, na przykład styropianu grafitowego, który nawet przy cienkiej warstwie może się pochwalić podobnymi wynikami, co styropian tradycyjny.
Dla idealnych rezultatów prac termoizolacyjnych ważne jest stosowanie materiałów od sprawdzonych dostawców. Firma Kabex oferuje wysokiej jakości materiały i fachową obsługę.