Dywan to popularny tekstylny dodatek do wnętrz, który obecnie jest kupowany głównie w celach dekoracyjnych. Funkcja dywanu może być oczywiście bardziej praktyczna – przykrycie nielubianych starych desek podłogowych czy porysowanych paneli. W nowoczesnych wnętrzach jednak raczej nie ma już takiej potrzeby. Wielki dywan przykrywający całą podłogę w salonie nie jest już czymś powszechnym w polskich mieszkaniach, jak miało to miejsce w czasach słusznie minionych. Złe skojarzenia z babcinym mieszkaniem z okresu PRL to jeden z powodów, dlaczego niektórzy nie decydują się na dywan, choć te współcześnie produkowane nie przypominają raczej dywanów z tamtej epoki.

Dywan jako ważna część wystroju wnętrza

W nowoczesnej dekoracji wnętrz dywan to przede wszystkim element, za pomocą którego możemy odmienić pomieszczenie – urozmaicić wystrój, podkreślić styl, w którym urządzamy wnętrze czy nadać charakteru nieco zbyt zachowawczej aranżacji. Najnowsze trendy mniej przejmują się praktyczną rolą dywanu, koncentrując się raczej na wyżej wspomnianym upiększeniu i dopełnieniu wystroju. Wszechobecny styl skandynawski spopularyzował chodniki w geometryczne wzory, miękkie dywaniki o długim włosiu czy puchate imitacje owczej skóry. Dywany i dywaniki w przykładowych aranżacjach z katalogów pojawiają się już właściwie we wszystkich pomieszczeniach, nie tylko pokojach.

Jeśli zastanawiasz się, czy warto kupić dywan do mieszkania, zapoznaj się z plusami i minusami dywanów.

Zalety dywanu w mieszkaniu

O ile funkcja dekoracyjna zależy od indywidualnych upodobań i stylu, w jakim urządzasz wnętrze, o tyle zalety użytkowe dywanu są uniwersalne. Niezależnie od designu, dywan zawsze czyni pomieszczenie bardziej przytulnym – ociepla je, sprawia, że wygląda bardziej „domowo”. To świetne rozwiązanie, jeśli pokój wydaje się zbyt zimny i surowy. W wysokich, przestronnych mieszkaniach w kamienicach dywan to wręcz konieczność! Dywan ociepla podłogę także dosłownie, co może być ważne dla osób mieszkających na parterze budynków podpiwniczonych. 

Warto wspomnieć też o tak. wydawałoby się, banalnej funkcji jak zabezpieczenie przed ślizganiem się po podłodze – zwłaszcza w łazience. Przyjemniej też stąpa się po miękkim dywanie niż chłodnej posadzce..

Odpowiednie rozłożenie dywanów pomaga rozdzielić optycznie przestrzeń – to ważna funkcja we współczesnym budownictwie, gdzie stawia się często na otwarte przestrzenie i pomieszczenia łączące kilka funkcji, np. kuchnie otwarte na pokój.

Dywany poprawiają akustykę pomieszczenia, tłumiąc odgłosy ludzkich kroków i inne hałasy, są więc dobrym wyborem dla mieszkańców bloków wielorodzinnych. Niwelują też nieprzyjemny pogłos (echo). występujący zwłaszcza w większych pomieszczeniach.

Wady dywanu w mieszkaniu

Najczęstszym argumentem przeciwko dywanom jest zbieranie przez nie kurzu. Z tego powodu często rezygnują z nich alergicy. Z drugiej strony, kurz i brud gromadzące się w dywanie są zatrzymywane w jednym miejscu – nie unoszą się do góry i nie osiadają w całym mieszkaniu. W przypadku alergii na kurz, możemy wybrać chodnik z materiałów syntetycznych. Oczywiście dywan należy odkurzać przy każdym sprzątaniu.

Niestety, dywany są trudne w czyszczeniu, zwłaszcza gdy się poplamią. Nie zawsze jesteśmy w stanie doprać plamy przy pomocy środków do czyszczenia dywanów. Rozwiązaniem może być usługa czyszczenia w pralni, są to jednak dodatkowe koszty i czas poświęcony na dostarczenie dywanu w odpowiednie miejsce i jego odebranie. Dla osób zabieganych i tych, które nie przepadają za sprzątaniem, może to stanowić problem.

Dywan w domu – tak czy nie?

Decyzja o zakupie dywanu zależy głównie od indywidualnych potrzeb, upodobań i stylu życia. Teraz, gdy znasz już wszystkie plusy i minusy dywanów w mieszkaniu, możesz na spokojnie zastanowić się, czy to rozwiązanie dla Ciebie.

Ofertę dywanów znajdziesz na https://allegro.pl/kategoria/dywany-i-dywaniki-dywany-20257.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.