Technologia urządzeń grzewczych oparta na spalaniu gazu ziemnego od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Urządzenia stanowiły pewien przeskok pomiędzy tradycyjnymi kotłami opalanymi na paliwo stałe jako czyste i ekologiczne. Czasy jednak się zmieniają. Większa świadomość ekologiczna, jak i czysto ekonomiczna sprawiają, że my – konsumenci chcemy ogrzewać się efektywnie, tanio i nowocześnie. Aby tak jednak było, warto rozważyć wymianę pieca na nowszy.
Z tekstu dowiesz się:
- jaka jest główna zaleta kotłów kondensacyjnych,
- na czym polega proces spalania,
- jakie nowe rozwiązania konstrukcyjne zostały zastosowane w kotłach kondensacyjnych,
- jak dobrać kocioł do zapotrzebowania.
W pewnym momencie staniemy przed koniecznością wymiany starego pieca gazowego na kondensacyjny. Przemyślany wybór kotła kondensacyjnego to inwestycja na kilkanaście lat. Za jej podjęciem przemawia wiele korzyści, zarówno ekonomicznych, jak i ekologicznych. Poniżej postaramy się wymienić te najważniejsze oraz doradzić, jaki kocioł gazowy wybrać.
Wymiana kotła gazowego na kondensacyjny – zalety nowoczesnych kotłów
Jedną z podstawowych zalet kotła kondensacyjnego dwufunkcyjnego lub jednofunkcyjnego jest jego większa sprawność względem kotłów tradycyjnych, niekondensacyjnych. Sprawność kotła to stosunek energii cieplnej użytecznej generowanej przez kocioł do ilości energii dostarczonej do kotła wraz z paliwem.
Kocioł kondensacyjny, w odróżnieniu od innych konstrukcji, korzysta jednak nie tylko z energii wprowadzonej do niego wraz z paliwem, ale także z tzw. ciepła spalania. Spalanie gazu (ziemnego, jak i płynnego) generuje bowiem powstawanie wody w postaci pary wodnej, która jest jednym z produktów reakcji spalania. Wykroplenie się pary wodnej powoduje odzysk ciepła utajonego i ochłodzenie produktów spalania. To dzięki temu procesowi sprawność kotłów kondensacyjnych, liczona tradycyjnie według wartości opałowej, wynosi maksymalnie do 108%.
Dzięki temu, względem kotłów niekondensacyjnych, pozyskują ok. 11% więcej energii cieplnej więcej przy analogicznej ilości spalonego gazu. Niższa temperatura spalin opuszczających kocioł kondensacyjny to mniejsze straty kominowe oraz wymierne oszczędności, rzędu 30% rocznie za ogrzewanie.
Kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny – na czym polega proces spalania?
Kotły kondensacyjne to urządzenia, które zawsze posiadają zamkniętą komorę spalania. Nie pobierają one powietrza z wnętrza pomieszczenia, w którym się znajdują, tylko z zewnątrz budynku za pomocą osobnego przewodu, który najczęściej przybiera postać zintegrowanego, koncentrycznego przewodu powietrzno-spalinowego. Takie rozwiązanie wiąże się z wieloma zaletami dla użytkownika.
Pobieranie powietrza do spalania z wnętrza pomieszczenia wymaga zapewnienia go w stałej, wymaganej przez kocioł ilości. Do tego celu służy wykonanie w ścianie otworu nawiewnego. Wszelkie nieprawidłowości związane z dostarczaniem odpowiedniej ilości tlenu grożą bardzo niebezpiecznymi następstwami. Niepełne lub półspalanie węglowodorów może prowadzić do powstawania niebezpiecznego tlenku węgla (czadu), a co za tym idzie, utraty życia w wyniku zatrucia.
Otwarta komora spalania to także ryzyko powstawania odwróconego ciągu kominowego i kierowania spalin do wnętrza budynku. Zastosowanie kotła kondensacyjnego to zaś uniezależnienie się od powietrza z wnętrza budynku i lepsza separacja komory spalania od otoczenia.
Zamknięta komora niesie za sobą także korzyści ekonomiczne – nie powoduje wyziębiania pomieszczeń przez otwory nawiewne, a koncentryczny układ powietrzno-spalinowy sprawia, że usuwane spaliny jednocześnie ogrzewają powietrze kierowane do komory.
Wymiana starego pieca gazowego na nowy – usprawnienia konstrukcyjne
Ciecz wykraplająca się na wymienniku gazowego kotła kondensacyjnego to tzw. kondensat, który posiada kwaśny odczyn pH, mieszczący się w granicach od 4,5 do 6,5. Jest to stosunkowo lekka kwasowość, jednakże wymagająca już zastosowania odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych.
Tradycyjne kotły nie są odporne na kondensat, dlatego były projektowane do zupełnie innych warunków pracy oraz z innymi systemami kominowymi, np. posiadającymi elementy zbierające i odprowadzające ewentualny kondensat, zanim ten trafiłby do kotła. Oczywiście skuteczność tych rozwiązań nie zawsze jest wystarczająca. Kocioł kondensacyjny jest wykonany z trwałych materiałów odpornych na działanie kondensatu, posiada między innymi wymiennik główny wykonany ze specjalnych stopów aluminium lub ze stali szlachetnej kwasoodpornej, dzięki czemu wskazane problemy kondensatu go nie dotyczą.
Wymiana kotła gazowego na kondensacyjny – jak dobrać urządzenie do zapotrzebowania?
Nowy piec kondensacyjny należy dobrać, mając na uwadze zapotrzebowanie budynku na ciepło. Dodatkowe oszczędności zapewnia modulowana praca palnika i automatyczne dopasowanie jego mocy do aktualnych temperatur zewnętrznych (wbudowana regulacja pogodowa lub regulator pogodowy). Niemal w całym zakresie swojej pracy, kocioł sam decyduje, jaka moc grzewcza jest potrzebna w danej chwili, żeby ogrzać dom. Rzadziej się przy tym załącza, co również wpływa na zmniejszenie zużycia gazu.
W przypadku kotłów dwufunkcyjnych przepływowych i z zabudowanym zasobnikiem warstwowym c.w.u., o dostępnej ilości ciepłej wody decyduje moc grzewcza kotła. W niektórych przypadkach moc pieca będzie znacznie większa od zapotrzebowania na ciepło budynku. Oznacza to większy komfort na ciepłą wodę użytkową i nie wpłynie to znacząco na zużycie gazu, jeśli urządzenie ma możliwość ograniczenia maksymalnej mocy grzewczej na potrzeby centralnego ogrzewania.
Kondensacyjne kotły gazowe stanowią mniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego, nie tylko w porównaniu do tzw. kopciuchów, ale także w porównaniu do niekondensacyjnych urządzeń gazowych. Wspomniana kwestia lepszej sprawności kotła kondensacyjnego oznacza w konsekwencji mniejsze zapotrzebowanie na paliwo, a zarazem niższą, bardziej ekologiczną emisję produktów spalania. To kolejny powód, dla którego warto wymienić stary piec.
Wymieniając piec, warto skorzystać z bogatej oferty Saunier Duval i wybrać kocioł dwufunkcyjny np. IsoFast. Kocioł IsoFast Condens to kocioł dedykowany osobom ceniących sobie zarówno wysoki komfort c.w.u, jak i bezobsługowość w procesie użytkowania.
Kocioł posiada wbudowaną automatykę pogodową oraz nowoczesny warstwowy zasobnik wykonany w technologii Isodyn3. Ze względu na ergonomiczne wymiary, bardzo szybką możliwość podgrzewu c.w.u oraz szeroką modulację palnika, sprawdzi się zarówno u właścicieli mieszkań, jak i u standardowej 4-osobowej rodziny w domu jednorodzinnym.