Dobierając ekologiczne oczyszczalnie ścieków, należy zwrócić uwagę na 4 najważniejsze elementy, takie jak: wielkość działki, na której ma być ona montowana, ukształtowanie terenu, usytuowanie działki względem zbiorników i cieków wodnych, a także warunki gruntowe jakie na niej występują. Poniżej skupiamy się jednak wyłącznie na ostatnim z nich, omawiając jaką oczyszczalnie ścieków dobrać do danego gruntu.
Charakterystyka gruntów a dobór rodzaju oczyszczalni ścieków
Rodzaj oczyszczalni ścieków powinien być ściśle dobrany do charakterystyki gruntu, który występuje na działce, gdzie docelowo ma być ona montowana. Najważniejszymi elementami w tym przypadku są rodzaj gleby, a także jej stopień przepuszczalności wody.
Dlatego też w przypadku gleb, takich jak piaskowe czy mieszane, które dobrze przepuszczają wodę i mają wody podskórne na niskim poziomie najczęściej stosuje się oczyszczalnie ścieków typu EKO lub BIO z drenażem rozsączającym.
Jeśli na działce występują natomiast gleby, które bardzo dobrze przepuszczają wodę, a wody podskórne znajdują się w granicach 2,5 metra pod poziomem gruntu lub gleby ciężkie zazwyczaj stosuje się ekologiczne oczyszczalnie z zastosowanym odprowadzaniem ścieków do specjalnych studni chłonnych, które zapobiegają zanieczyszczeniu wód powierzchniowych. Z kolei w przypadku gruntów, na których „stoi woda” wbrew obiegowym opiniom również można zastosować ekologiczne oczyszczalnie ścieków. Należy jedynie wyposażyć je w przepompownie na kopcu.
W razie wątpliwości dotyczących doboru odpowiedniego rodzaju oczyszczalni do gruntu warto także skonsultować się ze specjalistami, takimi jak firma produkująca ekologiczne oczyszczalnie ścieków EKO-BIO, która pomoże w tej kwestii oraz doradzi najlepsze rozwiązanie.
Jak poprawnie ocenić charakterystykę gruntów przed montażem oczyszczalni ścieków?
Chcąc poznać charakterystykę gruntów przed montażem przydomowej oczyszczalni ścieków, można dokonać tego natomiast na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wykonanie odwiertów geologicznych, które pozwolą uzyskać wszelkie dane, niezbędne do ich scharakteryzowania przez specjalistów. Drugą metodą, choć mniej szczegółową jest natomiast wykonanie testu perkolacyjnego, polegającego w uproszczeniu na wykonaniu wykopu, zalaniu go wodą i obserwowania tempa jej wsiąkania w grunt.
Podsumowując, ocena charakterystyki gruntów jest kluczowym elementem, bez którego nie można dobrać odpowiedniego rodzaju oczyszczalni ścieków. Dlatego też warto właśnie od niej rozpocząć prace związane z przygotowaniami do tego typu inwestycji.