Realizujesz swoje marzenia o własnym domu? Etap projektowania, a także sama budowa wymagać będą podjęcia wielu ważnych decyzji, które zaważą na ostatecznym komforcie korzystania z poszczególnych pomieszczeń. Jedną z takich kwestii jest bez wątpienia to, na jaki system wentylacji się zdecydujesz.

W ostatnich latach coraz wyraźniej odchodzi się od stosowania wentylacji grawitacyjnej, zwracając się ku rozwiązaniom, które oferują możliwość wentylowania budynku, bez ryzyka utraty ciepła zimą. Projektowanie oraz montaż wentylacji w Tarnowie, Bochni, Brzesku, Krakowie i Nowym Sączu stają się usługami wybieranymi coraz częściej przez właścicieli domów jednorodzinnych. Sprawdź gdzie szukać podobnych rozwiązań.

Wentylacja grawitacyjna a wentylacja mechaniczna Tarnów

Obecnie wentylacja grawitacyjna jest wypierana przez rozwiązania takie jak rekuperacja. Wentylacja mechaniczna okazuje się o wiele bardziej wydajna. Wiele starszych domów jednorodzinnych wyposażonych jest jednak w wentylację grawitacyjną.

  • Jej działanie jest jednak warunkowanie przez kilka czynników. Funkcjonuje ona najlepiej, gdy temperatura powietrza nie przekracza 12°C, co oznacza, że najlepszym czasem dla jej sprawnego funkcjonowania są miesiące jesienne i zimowe. Natomiast gdy temperatury idą w górę, przez pozostałe miesiące, zachowanie pełni funkcjonalności instalacji może okazać się kłopotliwe.

Korzystanie z tego typu wentylacji staje się także coraz mniej wydajne w dobie postępujących zmian klimatycznych.

W przypadku wentylacji grawitacyjnej (lub też określanej jako “naturalna”) opcją na wymianę powietrza wewnątrz pomieszczeń jest rozszczelnienie i otwieranie okien. To jednak mnoży kolejne problemy, takie jak: utrata ciepła, wyższe opłaty za ogrzewanie, generowanie przeciągów a także pozostawienie otwartej drogi dla insektów i zanieczyszczeń powietrza z zewnątrz. To największa bolączka starego budownictwa, które okazuje się nieekologiczne. Wentylacja grawitacyjna nie jest wyposażona w filtry, w związku z czym wpuszczone do pomieszczenia powietrze nie jest z żaden sposób filtrowane. Stanowi to oczywiste zagrożenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia mieszkańców. Ponadto:

  • zapewnia ona jedynie częściową wymianę powietrza,
  • działanie instalacji jest uzależnione jest od warunków atmosferycznych,
  • wentylacja grawitacyjna nie oferuje możliwości regulacji czy dostosowania do aktualnie panujących za oknem warunków.

Działanie istniejącej wentylacji grawitacyjnej można, co prawda wspomagać stosując wentylator wyciągowy w miejscu kratek przy wylocie do przewodu, ale wiązać się to będzie z hałasem oraz nijak nie chroni przed utratą ciepła zimą.

Dużo bardziej wydajnym rozwiązaniem okazuje się wentylacja mechaniczna – w Tarnowie oraz w okolicznych miejscowościach coraz więcej osób decyduje się na podobne rozwiązanie. Rekuperacja, czyli wentylacja z odzyskiem ciepła umożliwia:

  • zapobiegać utracie ciepła (dzięki czemu generuje duże oszczędności na rachunkach za ogrzewanie zimną),
  • efektywne wentylowanie pomieszczeń, przez cały rok, niezależnie od pogody czy temperatury,
  • montaż instalacji bez konieczności planowania rozmieszczenia kominów i murowanych przewodów wentylacyjnych,
  • zachować optymalną wilgotność powietrza wewnątrz pomieszczeń, chroniąc przed namnażaniem się pleśni czy groźnych drobnoustrojów.

Sprawna o każdej porze roku i nowoczesna wentylacja Tarnów

Kompleksowo rozplanowany montaż wentylacji mechanicznej w Tarnowie oferuje działająca na rynku już od ponad trzydziestu lat firma Nowbud. Marka specjalizuje się w realizacjach z zakresu wentylacji i klimatyzacji pomieszczeń domów, biur oraz obiektów pożytku publicznego.

“Odpowiednia wentylacja pomieszczeń zimą jest kluczowa dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Rozwiązania takie jak rekuperacja umożliwiają swobodną wymianę powietrza, nie generując przy tym utraty ciepła.” – jak potwierdza specjalista marki Nowbud.

Warto natomiast pamiętać, że planowanie instalacji tego typu powinno przebiegać równolegle z przygotowywaniem planu samego budynku. Dzięki temu bryła domu może zaprojektowana zgodnie z udogodnieniami, jakie oferuje wentylacja mechaniczna. Skontaktuj się więc z przedstawicielem Nowbud i zleć przygotowanie wyceny już dzisiaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.