Kawa niejedno ma imię, o czym doskonale wiedzą miłośnicy tego aromatycznego napoju. W zależności od gatunku ziaren, może być łagodna lub intensywna w smaku, serwowana samodzielnie lub z mlekiem. Stwarza też nieograniczone możliwości tworzenia autorskich kompozycji wzbogaconych o dodatek czekolady czy korzennych przypraw. Czy zastanawiałeś się jednak, czym się charakteryzują poszczególne rodzaje kaw? Przygotowaliśmy krótki przewodnik!

Najpopularniejsze rodzaje kaw

Będąc w kawiarni z pewnością zauważyłeś, że menu nie ogranicza się jedynie do wyboru kawy czarnej lub z mlekiem. Napoje występują w wielu  wariantach, a każdy z nich ma swoją nazwę i charakteryzuje się innym sposobem przyrządzania oraz serwowania. Wśród najpopularniejszych rodzajów można wymienić:

 • espresso – charakteryzuje się dużą intensywnością i wyrazistym smakiem. Działa pobudzająco i jest podawana w niewielkiej filiżance,
 • cappuccino – to delikatny napój o aksamitnej konsystencji pokryty gęstą, mleczną pianką,
 • latte – to trójwarstwowa kawa serwowana w wysokiej szklance, którą przygotowuje się z espresso z dodatkiem gorącego, spienionego mleka.

Poszczególne rodzaje kaw podaje się w specjalnych szklankach i filiżankach o odpowiedniej pojemności i kształcie. Na ich smak ma wpływ także proces przygotowania, dlatego trudno je przyrządzić w warunkach domowych bez dostępu do profesjonalnego ekspresu.

Podział kaw ze względu na sposób parzenia

Na rynku dostępny jest szeroki wybór kaw, które różnią się od siebie pochodzeniem ziaren, smakiem oraz mocą. Najbardziej ogólnym podziałem jest ich klasyfikacja ze względu na stopień zmielenia i sposób serwowania. W ten sposób można wyróżnić kawy:

 • ziarniste,
 • mielone,
 • rozpuszczalne,
 • w kapsułkach.

Jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się kawy mielone i rozpuszczalne, które wystarczy zalać wrzątkiem. Obecnie jednak, coraz więcej osób decyduje się na zakup ekspresu kapsułkowego, gdyż dzięki niemu można przygotować różne rodzaje kaw, bez przekraczania progu własnego domu. Kapsułki do kawy występują bowiem nie tylko w wersji klasycznej, ale także wzbogaconej o dodatki aromatyczne. Ponadto możesz wybierać pomiędzy kilkoma poziomami intensywności i dopasować je do swojego gustu.

Rodzaje kaw w kapsułkach

Początkowo napoje w kapsułkach były dostępne tylko w kilku podstawowych wersjach i ograniczały się do najpopularniejszych rodzajów kaw. Rosnąca popularność ekspresów sprawiła jednak, że klasyczne kolekcje kapsułek zostały uzupełnione o oryginalne mieszanki ziaren o wyjątkowych  smakach. Na stronie Nespresso.com/pl znajdziesz kawy:

 • zbalansowane,
 • owocowe,
 • intensywne,
 • aksamitne i z nutami drzewnymi.

Oprócz profilu aromatycznego, możesz też określić stopień intensywności oraz rozmiar filiżanki, w jakiej serwuje się dany rodzaj kawy. Ponadto kapsułki występują też w kilku wariantach smakowych, wzbogaconych o aromat  czekolady, wanilii czy karmelu. Ekspresy kapsułkowe stanowią więc najlepsze rozwiązanie, jeżeli lubisz poznawać nowe smaki i chcesz cieszyć się wyjątkową kawą jak z kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.