Artykuł partnera.

Projekt to jeden z najważniejszych elementów przygotowywanych jeszcze przed budową, który podczas jej dalszych etapów jest zbiorem niezbędnych informacji dla ekipy budowlanej i wszystkich specjalistów. Wille i rezydencje to wymagające projekty choćby przez sam swój rozmiar – z założenia takie budynki swoją powierzchnią użytkową przekraczają przynajmniej 200 metrów kwadratowych. Projekty powinny być nie tylko właściwie wybrane, ale i dostosowane do działki, na której mają być realizowane. Jak to zrobić i jakie zmiany można nanieść na projekt?

Projekty gotowe i indywidualne – na co się zdecydować?

Projekt budowlany wybiera się zwykle po zakupie działki budowlanej. Istnieją dwa możliwe sposoby na jego pozyskanie: wybór gotowego projektu z bazy pod adresem https://new-house.com.pl/rezydencje#gotowe-projekty lub stworzenie projektu unikatowego na indywidualne zamówienie.

Gotowe projekty mają wiele zalet, w tym przede wszystkim fakt, że są wyborem znacznie tańszym i nie wymagają długiego czasu oczekiwania na gotowe opracowanie. Ich wybór jest tak szeroki, że wśród nich z powodzeniem można znaleźć każdy możliwy styl architektoniczny, ilość kondygnacji, ustawienie pomieszczeń, czy wielkość tarasów. Naprawdę trudno wymyślić coś, czego nie dałoby się znaleźć w bazach gotowych projektów, dlatego nie należy obawiać się ograniczonego wyboru.

Indywidualne projekty, choć znacznie droższe, pozwalają na stworzenie budynku, który od podstaw będzie odpowiadał potrzebom inwestora. Może to być także sposób na realizację śmiałych pomysłów architektonicznych, w tym całkowicie niepowtarzalnych i zjawiskowych rezydencji. Wybierając projekt indywidualny, należy liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania. Jego przygotowanie do stanu gotowego może zająć od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Adaptacja projektu do działki i potrzeb inwestora

Mogłoby się wydawać, że gotowych projektów nie poddaje się już żadnym zmianom, jednak nie jest to prawda. Każdy taki projekt musi zostać dopasowany do działki, na którym ma zostać zrealizowany. Możliwa jest na przykład zmiana rodzaju fundamentów, wybranych materiałów budowlanych, czy kąta nachylenia dachu. Takie zmiany często wymuszane są nie tylko charakterystyką samej działki budowlanej, ale także obowiązującym na danym terenie miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W tym dokumencie określa się cechy budynków dopuszczanych do budowy.

Na etapie adaptacji projektu gotowego nic nie stoi na przeszkodzie, aby nanieść także zmiany sugerowane przez inwestora. Może to być na przykład zmiana układu pomieszczeń i ustawienia ścian wewnętrznych czy powierzchni balkonu. Wszelkie takie sugestie warto zgłaszać jak najwcześniej – dodatkowe zmiany w projekcie mogą okazać się kosztowne.

Projekty tworzone na indywidualne zamówienie nie wymagają tak gruntowej adaptacji do działki, jak projekty gotowe, ponieważ od podstaw tworzone są z uwzględnieniem jej cech takich jak rozmiar, kształt, rzeźba terenu, czy rodzaj gleby. Żeby końcowych poprawek było jak najmniej, do biura projektowego należy dostarczyć komplet informacji na temat charakterystyki działki, jak i własnych wymagań odnoszących się do projektu.

Rezydencja to z założenia duży dom o podwyższonym standardzie, dlatego wybór właściwego projektu i jego dostosowanie ma ogromne znaczenie. Chcąc być pewnym efektów, warto współpracować tylko z doświadczonymi wykonawcami. New-House to specjaliści od wyboru, adaptacji i realizacji wymagających projektów. O sposobie pracy firmy, etapach budowy i realizacjach przeczytać można pod adresem https://new-house.com.pl/rezydencje#budowa-rezydencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.