Domy energooszczędne z roku na rok zyskują na popularności. Część osób decyduje się na takie projekty ze względu na oszczędności z tego płynące. Coraz więcej osób zwraca uwagę na projekty domów energooszczędnych ze względu na zmiany prawne. W tym artykule przyjrzymy się kosztom związanym z budową takiego domu.

Jaka jest cena takiej inwestycji?

Nie ma określonej z góry ceny, którą zapłacisz za budowę domu energooszczędnego. Wszystko zależy od wielu zmiennych. Jeżeli mówimy o dwóch bliźniaczych projektach, z czego jeden to projekt domu energooszczędnego, a drugi to projekt klasycznego domu, to ten pierwszy jest oczywiście droższy, różnica w cenie może wynosić nawet ok. 30%. Jednak to ile będzie kosztowała budowa takiego domu, zależy m.in. od jego wielkości oraz liczby kondygnacji. Oczywiście im mniejszy dom, tym niższe są koszty jego budowy. Duże znaczenie ma również ilość kondygnacji — zasadniczo domy parterowe są tańsze w budowie, niż domy, które posiadają piętro lub poddasze użytkowe. Jest to związane z dodatkowymi kosztami związanymi z ociepleniem piętra lub poddasza, doprowadzeniem tam mediów itd.

Sprawdź projekty domów energooszczędnych z kosztorysem

Jeżeli zastanawiasz się, ile kosztuje budowa domu energooszczędnego, to najlepiej będzie, jeżeli sprawdzisz projekty domów z kosztorysem. Dzięki temu dowiesz się, jakie są koszty realizacji danego projektu.

Zwykle w kosztorysach masz podane trzy dane:

  • l Stan surowy otwarty
  • l Stan surowy zamknięty
  • l Stan „pod klucz”, stan deweloperski

Warto przyjrzeć się poszczególnym tym cenom. Wiele osób może chcieć zająć się częścią prac wykończeniowych osobiście. Należy jednak pamiętać, że w przypadku domów energooszczędnych bardzo duże znaczenie ma odpowiednia izolacja budynku. Tutaj znajdziesz takie właśnie projekty https://pracownia-projekty.dom.pl/. Jest to niezwykle ważne np. podczas wyboru i montażu okien. Wszelkiego rodzaju nieszczelności wpłyną negatywnie na bilans energetyczny domu i zwiększą koszty jego utrzymania. Przez to dom nie będzie tak energooszczędny, jak mógłby być.

Cena z kosztorysu może się zmienić

Warto jednocześnie podkreślić, że cena z kosztorysu może ulec zmianie. Nie jest to cena ostateczna. Wyjątkiem jest sytuacja, w której kupujesz projekt domu energooszczędnego z wykonaniem, wtedy możesz założyć, że zapłacisz tyle, co w kosztorysie, jednak zawsze warto się upewnić. W przypadku stron, które zajmują się tylko sprzedażą gotowych projektów domów energooszczędnych z kosztorysem, może się wiele zmienić. Możesz np. znaleźć tańszą firmę, która zajmie się postawieniem domu do stanu surowego otwartego, co przełoży się na spore oszczędności. Jednak największe oszczędności zawsze można uzyskać na pracach wykończeniowych — układanie podłogi, wykończenie łazienki, czy też prowadzenie instalacji. Wybierając osobiście fachowców i firmy, z których usług korzystasz, możesz zaoszczędzić na budowie domu. Warto jednocześnie pamiętać, że w przypadku domów energooszczędnych jeszcze większe znaczenie ma jakość wykonania części prac. Dlatego cena nie powinna być głównym czynnikiem decydującym. Nie powinno się również oszczędzać na materiałach wykorzystanych do budowy domu energooszczędnego. Najlepiej jest skorzystać z najwyższej jakości produktów, które przełożą się na parametry budynku. Oczywiście można zaoszczędzić pieniądze np. na panelach, płytkach, czy oświetleniu, jednak rdzeń domu, czyli m.in. ocieplenie powinno być wykonane przy wykorzystaniu najlepszej jakości materiałów. Warto jednocześnie ostrożnie podchodzić do założeń co do oszczędności — zdecydowanie bezpieczniej jest mieć rezerwę finansową, niż być w sytuacji, w której pieniądze są wyliczone co do złotówki.

Podsumowanie

Koszt budowy domu energooszczędnego z pewnością nie jest mały. Jeżeli zastanawiasz się, z jakimi kosztami musisz się liczyć, to szukaj projektów domów energooszczędnych z kosztorysem. Pozwoli Ci to oszacować koszty, jakie poniesiesz jeżeli zdecydujesz się zrealizować dany projekt. Warto jednocześnie pamiętać, że są to tylko szacunki i ostateczna cena, jaką zapłacisz za budowę domu energooszczędnego, może się zmienić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.