Popularność posadzki betonowej w ostatnich latach znacząco rośnie. W dużej mierze odpowiada za to np. posadzka żywiczna, która stała się ostatnio jednym z hitów aranżacyjnych. Niezależnie jednak od tego, czy decydujesz się na klasyczną posadzkę betonową, czy model żywiczny, warto, abyś zwrócił uwagę na kilka rzeczy.
Jak zaplanować przygotowanie posadzki betonowej?
Posadzka betonowa to bardzo szerokie rozwiązanie. Mowa tutaj jednakowo o posadzce domowej, w grę wchodzą jednak także posadzki przemysłowe. Bardzo ciekawym rozwiązaniem zarówno do domu, jak i firmy są posadzki żywiczne, które niestety są jednak nadal stosunkowo drogie i nieco bardziej skomplikowane w wykonaniu. Zanim zaczniesz planować przygotowanie posadzki betonowej, koniecznie zastanów się, jaki rodzaj posadzki cię interesuje. Nie każda posadzka betonowa jest tak samo łatwa do wykonania. Inaczej nieco kładzie się posadzki dekoracyjne, inaczej posadzki anhydrytowe. Szczególnie w kontekście domowych realizacji trzeba uwzględnić, czy w grę w tym samym miejscu wchodzi także ogrzewanie podłogowe. Te wszystkie zmienne będą cenną wskazówką, którą realizację możesz wykonać zupełnie samodzielnie, a do wykonania której warto jednak zaprosić fachowców. Posadzki żywiczne wyglądają genialnie, natomiast są jedynymi z trudniejszych w samodzielnym wykonaniu. Warto więc w takim przypadku zainwestować w ekipę z wieloletnim doświadczeniem, która bez problemu wykona takie zlecenie.
Na co zwrócić uwagę, przy wykonywaniu posadzek betonowych?
Jeśli decydujesz się na samodzielne wykonanie posadzki betonowej, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne, w których wykonuje się posadzkę. Optymalne warunki to od +10 stopni Celsjusza do +30 stopni Celsjusza. Wylewanie posadzki w sprzyjających warunkach gwarantuje większą wytrzymałość. Koniecznie musisz pamiętać o oddzieleniu betonu od podłoża, aby podłoga nie nasiąkała wilgocią od dołu. Koniecznie musisz także pamiętać o utrzymaniu odpowiedniego odstępu między betonem posadzki a murem ścian. Tutaj z pomocą przyjdzie styropian. Absolutnie nie można zapominać o siatce zbrojeniowej i dociepleniu w postaci styropianu. Niezależnie od tego, czy wylewasz posadzki dekoracyjne, czy tradycyjne, w obliczeniach musisz uwzględnić warstwę styropianu, betonu, w którym zatopione zostanie zbrojenie, jak i betonu, który zostanie na nią wylany.
Podłoga betonowa — jak można ją wykończyć?
Malowanie posadzki betonowej to jeden z najprostszych sposobów jej wykończenia. Warto pamiętać jednak, że tutaj także warunki atmosferyczne mają znaczenie. Podobnie jak w przypadku wylewki, zaleca się, aby temperatura powietrza nie była niższa niż 10 stopni Celsjusza. Ważne jest także, aby między wylaniem posadzki a jej malowaniem upłynęło minimum 4 tygodnie. Dopiero gdy będziesz pewny, że zakończyły się procesy utwardzania i karbonizacji, możesz przystąpić do dalszych prac. Przed malowaniem trzeba sprawić, by posadzka zyskała fakturę papieru ściernego. Pomoże ci w tym zastosowanie kwasu murarskiego. Oczywiście przed malowaniem musisz się upewnić, że na posadzce nie ma zabrudzeń, które potem będą niszczyć efekt malowania. Oczywiście malowanie posadzki to tylko jeden z możliwych sposobów wykończenia posadzki. Możesz oczywiście na posadzce betonowej ułożyć drewnianą podłogę, parkiet, panele, możesz wyłożyć płytki albo wykładzinę. Wszystko zależy od twojego pomysłu na dane pomieszczenie i jego podłogę. Dodatkowego wykończenia nie będzie natomiast potrzebować posadzka żywiczna.