Wysprzątanie całego domu na błysk nie sprawi, że nasze problemy życiowe znikną, jak ten kurz z szafki. Jednak o wiele łatwiej będzie nam funkcjonować i podejmować decyzje jeśli będziemy mieć jako taki porządek i odpowiednio podzieloną przestrzeń.

Podział na dwie strefy

Przestrzeń terytorialna rodziny powinna być podzielona na dwie strefy, wewnętrzną i zewnętrzną. W pierwszej z nich toczy się zwykłe życie rodzinne nie zakłócane przez przybyszy z zewnątrz, tam odpoczywają wszyscy, rozmawiają, bawią się dzieci. Natomiast przestrzeń uznana za zewnętrzną jest strefą ,w której prowadzone są spotkania z osobami spoza rodziny. Do tego celu najlepiej służy salon oraz biuro domowe. Do środkowej części gdzie przebywa rodzina dopuszczani są nieliczni. Może i brzmi to trochę egzotycznie, ale taki podział bardzo ułatwia życie rodzinie oraz załatwianie wielu spraw.

Układ mebli

Na sam porządek w domu i co za tym idzie lepsze zorganizowanie oraz samopoczucie ma też ułożenie sprzętów. Nie bez znaczenia jest ich kolor, materiał wykonania oraz estetyka. Z natury lubimy się otaczać ładnymi przedmiotami i nie ma powodu dlaczego moda czy inne czynniki mają wypaczać nasz zmysł smaku.

Jaki wpływ ma porządek na nasze postrzeganie

O tym czy warto ruszyć odkurzacz dojdziecie do wniosku za chwilę. Najpierw przedstawię Wam pokrótce pewne doświadczenie zrobione przez psychologa pana Jonathan Haidt. W skrócie wyglądało to tak, że przygotował dwa pomieszczenia. Jedno ładnie uporządkowane i z miłym dla nosa zapachem unoszącym się w powietrzu. Drugie z blatem zabrudzonym i zabałaganionym, z aromatem drażniącym człowiecze zmysły węchu. Następnie dał respondentom do oceny pewne historie o kontrowersyjnym wydźwięku. I co się okazało?

Sprzątanie przy pomocy mopa drewnianej podlogi
pixabay.com

Porządek wpływa na nasz krytycyzm

Wynik doświadczenia był intrygujący. Okazało się, że w niekorzystnym otoczeniu oceny przedstawianych sytuacji były bardziej restrykcyjne niż w miejscu ładnie uporządkowanym. Dygresją mała rada dla dzieci, chcecie ułagodzić rodziców – wysprzątajcie pokój. O tym ciekawym zjawisku warto wspomnieć przechodząc przez pokój dziecka, który wygląda jak po tornadzie. Czy więc warto utrzymywać porządek w domu? Odpowiedzcie sobie sami.

Jak utrzymać porządek w domu

Pewnie dla wielu osób może to być problematyczne. Pamiątki po rodzicach, babci. Rzeczy, które mogą się nam przydać. Ciuchy zakładane dwa razy w roku. Polecam zacząć od… szafy. Nie, nie chodzi mi o poukładanie tego co tam leży byle jak, ale o wyrzucenie większości rzeczy. No dobra, to by było marnowanie, raczej licząc się z każdym groszem zróbmy paczki i wystawmy ogłoszenie. Może się ktoś połakomi.

Jak urządzić szafę z ubraniami

Najlepiej jest stworzyć sobie szafę kapsułową. Czyli jedna bluzka pasuje do prawie każdych spodni i spódnicy. Warto stworzyć sobie takie gotowe zestawienia na każdą porę roku. Oczywiście wykorzystując jak najwięcej ubrań uniwersalnych na każdą porę roku. Zróbmy tyle kompletów, aby móc przez 20 dni ubrać się praktycznie w inny zestaw. Nie musimy liczyć każdego ciuszka w szafie jak radzą niektórzy styliści. Nie każdy chodzi na fitness i nie każdy ma ogród. Proste. Dostosujmy ilość i rodzaj ubrań do naszych wymagań. Postawmy na ubrania dobrej jakości, trwałe i stylowe. A modę wprowadzajmy w dodatkach np. zmieńmy sobie kolor lakieru do paznokci.

Dodatki robią za modę

Powiedzmy sobie szczerze większość elementów, dodatków zbiera w naszym domu kurz. Materiał taki jak chropowate drewno jest trudno wyczyścić. Dajmy sobie więc z nimi spokój. Co ma dla nas dużą wartość sentymentalną to zostawmy, a co zbędne i mało dla nas znaczące – sprzedajmy. Jeszcze na tym zyskamy.

Szafa z ułożonymi ręcznikami
pixabay.com

Mniej rzeczy większy porządek

Tak się jakoś składa, że mając do ułożenia 2-3 rzeczy łatwiej jest nam się za to zabrać. Schody zaczynają się gdy nasze domowe porządki zabierają nam połowę dnia. Nie mówię o umyciu okien i wszystkich drzwi, ale o zwykłej prostej czynności jaką jest poskładanie na miejsce rzeczy i odkurzenie. Dlatego im mniej mamy do przestawiania rzeczy tym lepiej.

Reprezentatywność, a praktyczność

Przeglądając ostatnio wybór mebli gotowych mam wrażenie, że nadają się one dla singla. Chcąc znaleźć szafy dla ludzi z rodzinami trzeba się bardziej wysilić. Więc szukajmy, albo zamawiajmy takie na wymiar, aby nie zostawało nam 10 cm niewykorzystanej przestrzeń w korytarzu, z której tylko wymiatamy kurze i pająki. Warto zrobić sobie w programie komputerowym rozkład mebli w domu, najlepiej kilka wariantów i wybrać ten najkorzystniejszy.

Źródła:

  • Prawy umysł, Jonathan Haidt

Wpływ architektury na zdrowie psychiczne – wybrane zagadnienia, J. S. Bil,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.