Interesują Cię panele w jodełkę? Jak zaaranżować podłogę tego rodzaju? W jakich wnętrzach i właściwie do jakiego stylu pasują panele w jodełkę? Sprawdź nasze podpowiedzi już teraz!

Wnętrzarskim hitem 2022 roku są panele w jodełkę. Jak je aranżować? Czy w każdym pomieszczeniu się sprawdzą? Jaki rodzaj paneli w jodełkę wybrać? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się panele w jodełkę?

Zainteresowały Cię panele w jodełkę, ale nie jesteś pewny, czy sprawdzą się w Twoim salonie? A może zastanawiasz się, czy warto kłaść takie panele w sypialni? Na samym początku warto zastanowić się nad metrażem pomieszczenia. Jodełka to wzór bardzo wyrazisty. Nie poleca się kłaść tego rodzaju paneli w pomieszczeniach małych oraz niskich. Dlaczego? W małym lub niskim pomieszczeniu panele w jodełkę nie będą dostatecznie wyeksponowane i mogą optycznie zmniejszyć salon czy sypialnię. Podobnie jak w pokojach, w których mamy lub chcemy wypełnić przestrzeń wieloma meblami i elementami. I to właściwie jedyne ograniczenia, o jakim wspominają specjaliści zajmujący się aranżacją wnętrz.
Jodełkę możesz wykorzystać właściwie w każdym pomieszczeniu. To doskonałe rozwiązanie zarówno dla salonu, jak i sypialni, domowego biura czy hallu. Ważne, aby przestrzenie te były przestronne, dzięki czemu jodełka będzie odpowiednio wyeksponowana.

Do jakich wnętrz pasują panele podłogowe układane w jodełkę?

Jak już wspominaliśmy, panele podłogowe układane z jodełkę są bardzo wyraziste. Dlatego najlepiej komponują się ze spokojnym tłem i w bardziej minimalistycznym wnętrzu. Panele w jodełkę świetnie sprawdzą się zarówno w klasycznym wnętrzu, stylizowanym na takie „historyczne”, jak i w nowoczesnym. Jeśli chcesz położyć panele podłogowe w jodełkę w swoim mieszkaniu lub domu, dobrze zastanów się nad aranżacją pomieszczenia. Dla zachowania harmonijnego wnętrza warto również zachować powściągliwość w aranżacji innych pokojów.
Panele podłogowe w jodełkę można ułożyć na kilka sposobów. Jeszcze do niedawna najpopularniejszym sposobem ułożenia był ten klasyczny. Polega to na takim układaniu, że krótszy bok jodełki styka się pod kątem 90 stopni z dłuższym bokiem drugiej.
Bardziej eleganckim rozwiązaniem jest układanie paneli w jodełkę francuską. W tym sposobie należy ułożyć dwie zacięte pod kątem 45 stopni deski. Jeśli interesuje Cię ta metoda, musisz wiedzieć, że podłoga będzie droższa, ponieważ wymaga tego, aby deski odpowiednio dociąć i tym samym tworzy się podczas produkcji odpady. Podobnym sposobem układania jest jodełka węgierska, w której deski również są zacięte, ale układa się je pod kątem 60 stopni.

Panele winylowe, drewniane czy panele laminowane?

Jakie panele w jodełkę wybrać? Czy koniecznie musimy decydować się na drewnianą podłogę, aby móc ułożyć wzór jodełki? Jak wiadomo, podłoga drewniana do najtańszych nie należy. A dodatkowo po kilku czy kilkunastu latach będzie wymagała cyklinowania, w celu zdarcia zniszczonej warstwy, co również nie jest tanią usługą.
Aktualnie sporą popularnością cieszą się panele laminowane ze względu na dostęp do różnorodnych rozwiązań oraz korzystną cenę. Warto wybrać oczywiście takie, które odpowiednio zabezpieczono i tym samym wykazują odpowiednią odporność na wgniatanie, uderzenia, plamy, ścieranie czy działanie światła. Do ich wad zalicza się natomiast to, że z reguły słabo wygłuszają dźwięk.
Na rynku można znaleźć także odpowiednie panele winylowe, które również bez problemu ułożymy w jodełkę. Dobrej jakości rozwiązania wyróżniają się przede wszystkim odpowiednią wytrzymałością. Są odporne na warunki atmosferyczne, zarysowania, uszkodzenia i blaknięcie. W porównaniu z panelami laminowanymi winylowa opcja jest dźwiękochłonna. A zatem kiedy domownicy poruszają się po nich, nie roznosi się żaden efekt stukania. Są także mniej podatne na zanieczyszczenia i zabrudzenia. Nie przyciągają kurzu, ponieważ są panelami antystatycznymi.
Trzeba też pamiętać, że jeżeli ma być zastosowane ogrzewanie podłogowe, to należy to uwzględnić na etapie wybierania paneli. Taka podłoga odporna musi być na określone warunki. Na szczęście w sklepie internetowym można znaleźć panele do każdego wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.