Dopełnieniem aranżacji każdego salonu jest przyjemne dla oka oświetlenie. Niestety, wiele osób popełnia błędy przy doborze artykułów oświetleniowych do swoich salonów. O czym warto wtedy pamiętać?

Salon to miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu w domu – także po zmroku. Warto zatem zadbać o to, aby jego oświetlenie było nie tylko eleganckie, ale również funkcjonalne.

Lampa sufitowa – podstawowe oświetlenie salonu

W salonach najczęściej spotykanym źródłem światła jest lampa sufitowa. Może być to lampa o klasycznym wyglądzie, ale też modele nowoczesne, na przykład modne lampy Philips, które doskonale pasują do wielu aranżacji.

Do wyboru mamy klasyczne lampy sufitowe wiszące, z jednym albo z kilkoma źródłami światła, płaskie plafony montowane pod sufitem, a także reflektory. We wnętrzach z podwieszanym sufitami można stosować też oczka świetlane i taśmy LED.

Lampa sufitowa powinna być dopasowana stylem do wnętrza, nie powinna być też zbyt duża lub zbyt mała, dlatego przy jej poszukiwaniu weźmy pod uwagę metraż pomieszczenia. Oczywiście, można wykorzystać też kilka lamp, na przykład jedną nad częścią wypoczynkową, a drugą nad stołem w części jadalnianej.

Lampy dodatkowe – tworzą klimat we wnętrzu

Jednym z podstawowych błędów popełnianych przy aranżacji salonu jest poprzestanie na lampie sufitowej. Jednak oprócz niej w tym wnętrzu powinny znaleźć się także inne źródła światła. Dzięki nim można stworzyć wtedy przytulny klimat po zmroku, który zachęca do relaksu.

Warto zatem dodać do salonu także inne typy lamp, na przykład stojącą lampę podłogową, którą można umieścić przy kanapie albo przy fotelach, aby uzyskać skupione światło doskonałe do czytania i innych czynności. Także można wybrać dekoracyjne lampy stolikowe i umieścić je na stoliku, komodzie czy na parapecie.

W tworzeniu przytulnego klimatu we wnętrzu pomocne będą także takie artykuły oświetleniowe jak modne obecnie girlandy świetlne, które można zwiesić z karnisza, mebli czy włożyć do dużego wazonu. Można także zastosować ozdobne lampiony i świeczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.