Na ciepłe dni późnej wiosny i lata czekamy z niecierpliwością przez cały rok. Jednak w zimowe miesiące często zapominamy o największym minusie rosnącej średniej temperatury w Polsce. Słupki rtęci wskazują 40 stopni Celsjusza, a w zaciszu własnego domu coraz trudniej schować się przed upałem? Odpowiednim miejscem może okazać się sklep z klimatyzacją, gdzie znajdziemy urządzenia pomagające skutecznie obniżyć temperaturę. W naszym poradniku podpowiadamy, jak wybrać najlepszy klimatyzator.

Co wybrać – urządzenie na stałe czy przenośne?

Wśród dostępnych na rynku opcji można zauważyć podstawowy podział klimatyzatorów na urządzenia przenośne oraz montowane na stałe. Każdy z tych modeli ma swoje wady i zalety, które warto rozważyć przed wyborem. Decydując się na montaż systemu klimatyzacji, trzeba pamiętać o konieczności przekucia się przez ścianę oraz umieszczenia jednostki zewnętrznej na tarasie, balkonie lub ścianie budynku (w tym ostatnim wymagana może być zgoda wspólnoty mieszkaniowej). Działania te łączą się również z koniecznością wykonania wwierceń pod wentylator, do czego trzeba wcześniej przygotować pomieszczenie oraz domowników. Przenośny klimatyzator pozwoli uniknąć tych komplikacji, jednak jego moce przerobowe są nieporównywalnie mniejsze, a korzystanie dużo bardziej uciążliwe.

Czy klimatyzacja jest droga?

Na cenę klimatyzacji składają się zakup urządzenia – lub urządzeń, jeśli wentylatory mają znajdować się w więcej niż jednym pomieszczeniu, niezbędne złącza i przewody oraz cena montażu. W zależności od wielkości domu lub mieszkania, a więc ilości potrzebnych materiałów, cena może wahać się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Kolejną opłatą generowaną ze względu na montaż klimatyzacji jest zwiększenie wydatków za energię elektryczną. Dokładna kwota uzależniona będzie do mocy klimatyzacji, częstotliwości jej uruchamiania oraz liczby włączonych urządzeń. Łączna cena montażu i użytkowania klimatyzacji będzie dostrzegalna w domowym budżecie, jednak w równie zauważalny sposób zwiększy się komfort przebywania wewnątrz mieszkania w najbardziej upalne dni.

Oferta sklepu z klimatyzacją – najważniejsze parametry urządzeń

Na jakie informacje zwrócić największą uwagę w trakcie zakupu? Decydując się na montaż klimatyzacji, warto skontaktować się z wybranym sklepem z klimatyzacją oraz umówić się na spotkanie pomiarowe. Dzięki temu specjalista określi, jaki rodzaj urządzenia najlepiej sprawdzi się w wybranym przypadku. Dotyczy to szczególnie wyboru mocy urządzenia – odpowiednie dostosowanie do wymogów pomieszczenia pozwoli zdywersyfikować koszty instalacji i utrzymania urządzenia. Poza mocą urządzenia istotną kwestią w trakcie wyboru wentylatora jest liczba montowanych wewnątrz budynku nawiewów – dzięki temu poziom chłodzenia łatwiej będzie dostosować do potrzeb domowników i warunków przestrzennych.

Czy klimatyzatory dołączą do stałego wyposażenia naszych mieszkań?

Rosnące z roku na rok temperatury sprawiają, że klimatyzacja staje się coraz częściej wybieraną opcją w trakcie wykończania i remontu domu czy mieszkania. Sklepy z klimatyzacją są w stanie zaproponować rozwiązania, dzieki którym nawet w najgorętsze letnie dni pobyt w domu będzie okazją do relaksu i wypoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.