Od lat w trendach wnętrzarskich jest obecna mozaika w różnych wydaniach. To praktyczny i niezwykle estetyczny materiał wykończeniowy, który możemy włączyć w wystrój prawie każdego pomieszczenia. Po jaką mozaikę warto sięgnąć, kiedy czeka nas remont przedpokoju?

Przez wielość materiałów wykończeniowych mamy szerokie pole do popisu. Jeśli jasno sprecyzujemy swoje wymagania i weźmiemy pod uwagę to, jakie pomieszczenie chcemy wykończyć, bez problemu znajdziemy takie produkty, które spełnią wszystkie oczekiwania. Kiedy szukamy czegoś trwałego i odpornego na wilgoć, spójrzmy na mozaikę. Jest nie tylko praktyczna, ale może stać się jedną z dekoracji wnętrza.

Mozaika musi pasować do aranżacji wnętrza

Kiedy będziemy przeglądać płytki ceramiczne, w pierwszej kolejności przyjrzymy się ich kolorom. Mozaikę możemy układać zarówno na ścianie, jak i podłodze, ale niezależnie od powierzchni, jej kolor, a często i wzór musi być spójny z całym wystrojem. Mozaika ceramiczna może być tłem dla pozostałych przedmiotów znajdujących się we wnętrzu, albo być akcentem kolorystycznym, który będzie przyciągał spojrzenia. Poza tym poprzez sposób ułożenia i kolor możemy optycznie manipulować przestrzenią.

Ważna jest klasa ścieralności

Chociaż naturalne, że najpierw spoglądamy na kolorystykę, wszak większość z nas jest wzrokowcami, to nie kupujmy płytek, zanim się im bliżej nie przyjrzymy. Istotnym parametrem jest ścieralność płytek. W przypadku płytek ściennych nie ma to dużego znaczenia, ale już przy płytkach podłogowych tak. Przedpokój jest pomieszczeniem intensywnie eksploatowanym. Wchodzimy do domu w butach, nanosimy piasek i inne zabrudzenia z dworu. Trzeba więc zainteresować się takimi płytkami, które będą odporne na zarysowania. Określa to skala PEI, która składa się z pięciu stopni. Im wyższa wartość, tym lepiej. Specjaliści zalecają, by do przedpokoju kupić płytki z klasą ścieralności IV.

Antypoślizgowość

Ponownie musimy dokonać rozgraniczenia na płytki podłogowe i ścienne. Mozaika obecna na ścianie może być matowa lub błyszcząca i nie ma to wpływu na komfort użytkowania. Natomiast mozaika ułożona na podłodze może stwarzać zagrożenie, jeśli wybierzemy ją źle. Ponieważ podłoga w przedpokoju jest często brudna, trzeba ją myć częściej niż w innych pomieszczeniach. W sytuacji, gdy znajdująca się na niej mozaika będzie wykończona na wysoki połysk, to po kontakcie z wodą może stać się śliska, a tym samym grozi poślizgnięciem i upadkiem. Zatem wybierając mozaikę, postawmy na wykończenie matowe lub antypoślizgowe. Pamiętając, że mozaika składająca się z małych kafelków jest gęsto poprzecinana fugą, która amortyzuje nas przed poślizgnięciem się.

Stawiaj na płytki łatwe w czyszczeniu

Wiemy już, że podłogę będziemy myć częściej, a to znaczy, że najlepiej wybrać taką mozaikę, która nie będzie wymagała od nas intensywnego mycia. Pod tym względem doskonale sprawdzają się płytki szkliwione. Znajdująca się na ich powierzchni warstwa szkliwa sprawia, że płytki nie chłoną brudu i tłuszczy. Oznacza to, że nie będą się pojawiać trudne do usunięcia plamy, a sprzątanie będzie bardzo szybkie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.