Mieszkanie z łazienką w czasach PRL-u było luksusem, na który czekało się latami. Moda na posiadanie łazienki przyszła do nas z amerykańskich hoteli, które jako pierwsze stworzyły w swoich apartamentach osobne pomieszczenia do kąpieli. Przez lata łazienki były wyłącznie użytkowe, nikt nie myślał, aby łączyć ją z relaksem i odpoczynkiem. Dopiero lata XX przyniosły odmianę. Łazienki w europejskiej kulturze stawały się standardem.

Łazienki XXI wieku

Dziś nie można sobie wyobrazić życia bez łazienki, która zmienia się w wersji całkowicie użytkowej na miejsce do odprężenia. Nie wszyscy jednak mogą pozwolić sobie na posiadanie olbrzymiej łazienki z wanną, prysznicem i zabudowaniem, ponieważ nowoczesne projekty mieszkań obejmują najczęściej tylko kilka metrów kwadratowych, w których musi zmieścić się i toaleta, i pralka. Jak urządzić niewielką łazienkę, by była funkcjonalna i piękna?

Projekt to podstawa

Rozmieszczenie sanitariatów w małej łazience powinno dać możliwość w miarę swobonego przemieszczania się po całości. Dzięki niewielkim trikom dekoratorskim można optycznie powiększyć wnętrze i zaoszczędzić sporo miejsca. Najlepiej wybrać podwieszaną umywalkę i sedes oraz zadbać o prysznic, który nie zajmie większości powierzchni.

Jak stworzyć funkcjonalny prysznic

Nie warto decydować się na kabinę z brodzikiem, nawet jeśli dookoła takie rozwiązania są najbardziej popularne. W niewielkiej łazience nie sprawdzi się także wanna. Świetnym rozwiązaniem jest stworzenie nowoczesnego brodzika ze spadem i odpływem liniowym oraz zamontowanie deszczownicy i słuchawki prysznicowej. Szklana ścianka prysznicowa, która oddzieli je od reszty może być przesuwna lub stała. Powinna być jak najbardziej gładka do łatwego utrzymywania czystości. Taki prysznic jest bardzo funkcjonalny, bo można się w nim swobodnie poruszać. Wizualnie wygląda nowocześnie i nadaje przestrzeni w małej łazience.

Dodatkowe rozwiązania do małej łazienki

Nawet jeśli całe mieszkanie ma ogrzewanie podłogowe, w małej łazience należy zamontować grzejnik, który będzie jednocześnie wieszakiem na ręczniki. Takie rozwiązanie jest naprawdę dużym ułatwieniem i wygodą, bo w razie konieczności rozwiesi się tam nawet pranie. Miejsce pod umywalką będzie świetne do przechowywania ręczników lub artykułów higienicznych, także szafka z lustrem jest bardzo popularna.

Wszystkie te triki pozwalają zaoszczędzić miejsce i sprawić, by łazienka była pomieszczeniem w którym czas spędzany jest z przyjemnością.

Źródło:

  1. http://www.buduj.net/jak-wybrac-kabine-prysznicowa – „Jak wybrać kabinę prysznicową?„.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.