W sporej części nowoczesnych domów jadalnia nie jest osobnym pomieszczeniem, a jedynie wydzieloną częścią większej przestrzeni, w której swoje miejsce mają także kuchnia i salon. Aby prezentowała się estetycznie i była funkcjonalna, niezwykle ważne jest jej prawidłowe wyodrębnienie. Można to zrobić dzięki dobrze dobranemu oświetleniu. Nad stołem najczęściej pojawiają się lampy wiszące, które jednocześnie dobrze oświetlają cały blat i nie rażą w oczy domowników siedzących wokół niego. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są zalety i wady takiego rozwiązania.

Lampy wiszące do jadalni to bardzo ważna kwestia, której warto poświęcić sporo czasu. Musisz bowiem znaleźć model, który będzie jednocześnie estetyczny i funkcjonalny. Zwróć uwagę, że to często przestrzeń reprezentacyjna, do której zapraszasz swoich gości. Siedząc z nimi przy stole, musicie mieć swobodę patrzenia sobie w oczy i rozmowy. Jednocześnie niezwykle ważne jest to, by serwowane posiłki prezentowały się apetycznie. Właśnie dlatego lampy wiszące nie mają sobie w tym pomieszczeniu równych.

Jasna lampa wisząca

Dlaczego lampy wiszące sprawdzają się nad stołem?

W wielu pomieszczeniach naszych mieszkań lampy wiszące są stopniowo wypierane przez modele podłogowe czy ścienne. Okazuje się jednak, że w jadalni nie mają sobie równych – to najlepsze oświetlenie nad stół. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego warto się na nie zdecydować, przedstawiamy listę najważniejszych korzyści płynących z takiego rozwiązania. Z pewnością pomoże ci ona podjąć ostateczną decyzję.

  • Lampy wiszące nie oślepiają domowników w trakcie spożywania posiłków.

Należy powiesić zwis w centralnym punkcie blatu, by światło odbijało się od niego w prawidłowy, równomierny sposób – dzięki temu wszyscy zgromadzeni wokół niego goście będą się wzajemnie dobrze widzieli. Nie da się ukryć, że ma to ogromny wpływ na komfort użytkowników.

Srebrna lampa wisząca

Wybierając lampy do jadalni, zwróć uwagę, by zwisy były wyposażone w odpowiednio długi kabel. Niezwykle ważny jest także odpowiedni klosz, który uchroni cię przed światłem uciekającym na boki – powinno padać bezpośrednio na blat. Na szczęście oferta współczesnych producentów jest na tyle duża, że z pewnością uda nam się znaleźć idealne rozwiązanie. Lampa wisząca może i powinna być więc utrzymana w stylu dopasowanym do aranżacji wnętrza.

  • Wiszące lampy do jadalni zapewniają bezpieczeństwo w trakcie podawania posiłków.

W czasie rodzinnych obiadów w twoim domu może panować niemałe zamieszanie. Podawanie kolejnych dań może niekiedy odbywać się w pośpiechu i nieuwadze, dlatego warto usunąć wszystkie potencjalnie niebezpieczne elementy wyposażenia, także ciągnące się po podłodze kable, o które można by się potknąć. Lampy wiszące nie sprawiają więc dodatkowego kłopotu. Są zamontowane na stałe w suficie, a więc nie stanowią żadnego zagrożenia dla twoich bliskich.

  • Lampy wiszące są dostępne w wielu zróżnicowanych formach.

Jak już wspominaliśmy, producenci dostarczają dzisiaj niezwykle zróżnicowane projekty oświetlenia. Jak widać w ofercie sklepu Domotio, królują minimalistyczne formy i modele wykonane z metalu i szkła – wynika to z niezmieniających się za bardzo na przestrzeni ostatnich lat trendów oświetleniowych. Należy jednak podkreślić, że rozwiązania dla siebie znajdą zarówno miłośnicy stylu industrialnego, jak i bardziej wymagających aranżacji glamour.

Złota lampa wisząca

Wiszące lampy do jadalni – wady

Wciąż nie istnieją rozwiązania, które byłyby odpowiedzią na wszystkie potrzeby. Nie powstały też takie, które można by dopasować do każdego wnętrza. Nie da się więc ukryć, że również lampy wiszące mają swoje wady i nie każdy z nas zdecyduje się na ich montaż w jadalni. Nie jest to bowiem oświetlenie mobilne. Zmiana ich położenia czy demontaż oznaczają konieczność przeprowadzenia dużego remontu. Jeśli więc jesteś osobą, która ceni częste zmiany aranżacyjne, musisz dokładniej niż inni przemyśleć swój wybór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.