Rozglądając się za mieszkaniem mamy do wyboru dwa podstawowe rynki, na których możemy dokonać rozeznania. Pierwotny oraz wtórny.

Rynek pierwotny oferuje nam zazwyczaj lokale w stanie deweloperskim, za to ten drugi niekiedy z całym wyposażeniem łącznie z zastawą stołową i kwiatkami po poprzednich właścicielach. A to tylko wierzchołek góry lodowej.

Rynek mieszkań wtórny

Szukając jak największych oszczędności w finansowaniu pierwszego mieszkania, warto nie tylko rozeznać się w ofertach bankowych. Następnie wybrać najtańszy kredyt hipoteczny, ale też sprawdzić dostępność i ceny mieszkań na rynku wtórnym.

Jakie mieszkanie z rynku wtórnego?

Przykładowa aranżacja wnętrza
pixabay.com

Jeśli chodzi o mieszkanie musimy się dowiedzieć, dlaczego jest sprzedawane. Zawsze warto zaglądnąć do sąsiadów, sprawdzić połączenia komunikacyjne oraz wygląd całego bloku. Może się okazać, że nie jest on w zbyt dobrym stanie, a właściciel chce się pozbyć mieszkania, puki ma ono jeszcze względną wartość. Także samo mieszkanie warto dobrze obejrzeć, sprawdzić czy nie ma oznak grzyba na ścianie czy wilgoci. Zawsze ostrożnie warto podchodzić do mieszkań świeżo remontowanych. Pod farbą mogą kryć się niespodzianki, ale niekoniecznie. Zwykle sąsiedzi są kopalnią informacji i dlatego warto ich „pociągnąć za język”.

Wchodzisz i mieszkasz

Często ludzie zagrożeni licytacją komorniczą decydują się na sprzedaż mieszkania z „własnej ręki”. Takie mieszkanie, często w bardzo dobrym stanie możemy dostać po bardzo atrakcyjnej cenie. Warto się zastanowić, czy nie lepiej jest kupić i nie martwić się o hydraulika, malarza i tapety do przedpokoju. Wtedy tylko wystarczy przenieść własne rzeczy i gotowe. Zawsze jednak sprawdźmy czy mieszkanie nie jest obciążone hipoteką oraz innymi zobowiązaniami.

Mieszkanie z rynku pierwotnego

Oferowane na rynku pierwotnym mieszkania to o wiele większy wybór jeśli chodzi o metraż, a także całkiem inna aranżacja przestrzeni. Zwracają na to uwagę szczególnie ludzie młodzi. Taki lokal możemy urządzić sobie dowolnie, wymaga to mniej zachodu niż remont w mieszkaniu z rynku wtórnego. Co do nieciekawych sytuacji musimy się liczyć z tym, gdy mieszkania sąsiednie nie będą ogrzewane, nasze rachunki mogą być dość wysokie. Także w takim nowym mieszkaniu może pojawić się wilgoć od fundamentów. Wśród niespodzianek osiadanie budynku może nam zafundować rysy na ścianie. Tą są oczywiście wyjątki, ale się zdarzają.

Kupno mieszkania to decyzja nietuzinkowa, więc podejmujmy ją po gruntownej analizie argumentów za i przeciw. Zarówno mieszkania starsze, jak i nowo wybudowane mają swoje wady i zalety. To co uznamy za wadę komuś innemu może być obojętne, to samo z zaletą. Najważniejsze, aby dostrzec je przed kupnem, a nie po.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.