Parki są nie tylko miejscem relaksu, ale także ważnym zasobem. Zapewniają przestrzeń do relaksu i spędzania wolnego czasu z przyjaciółmi lub członkami rodziny, a także do czytania gazet czy książek, spędzania przerw w pracy czy szkole, korzystania ze słońca itd. – dlatego tak ważne jest, abyśmy dbali o nasze parki, nie zaśmiecając ich! Kosze na śmieci w tych miejscach zapewniają czystość, a jednocześnie sprawiają, że każdy może wygodnie korzystać z tego obiektu. Wielokrotnie są również doskonale dopasowane estetycznie do innych elementów tej miejskiej przestrzeni. Jaki kosz na śmieci parkowy wybrać? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu.

Kosze uliczne – niezwykle potrzebne

Zadbane ulice są zawsze przyjazne dla spacerowiczów i rowerzystów. Sposób, w jaki ludzie traktują swoje otoczenie, pokazuje, że im na nim zależy na tym, by przestrzeń wokół nich wyglądała świetnie! Podczas spacerów po parkach czy mieście, niejednokrotnie „produkujemy” jakiś śmieć – papierek, butelkę, niedopałek papierowa. Dlatego tak ważne jest to, żeby kosze na śmieci pojawiały się na tyle często, by nikomu nie przyszło do głowy rzucić sobie śmieć pod nogi.

Projektując park czy inną przestrzeń miejską, nie możemy zapominać, jak ważny jest kosz na śmieci parkowy, który pomoże zachować czystość. 

 

Jaki kosz wybrać?

Oczywiście producenci zdają sobie sprawę z tego, jak ważne są kosze na śmieci w przestrzeni miejskiej, w związku z tym na rynku mamy ogromny wybór. Możemy wybierać między koszami żeliwnymi, drewnianymi, betonowymi czy z tworzyw sztucznych. Dodatkowo dostępnych jest mnóstwo wzorów, niektóre z nich, choć służą do wyrzucania śmieci, są niemalże małym dziełem sztuki. Wszystko zależy od potrzeb zamawiającego.

Bardzo dobrą opcją w parkach są kosze betonowe. Dlaczego? Przede wszystkim są one niezwykle wytrzymałe na warunki pogodowe – nie straszne im mrozy czy ulewy. Nadal pozostaną w dobrym stanie, co w przypadku elementów, które stoją na zewnątrz przez cały rok, jest bardzo istotne. Dodatkowo są świetnym zabezpieczeniem przed wandalizmem – przede wszystkim są niezwykle ciężkie, nie są się ich przenieść w inne miejsce czy przewrócić. Nie uda się także próba podpalenia. Niestety wandalizm się zdarza, dlatego należy brać po uwagę również takie okoliczności.

W parkach bardzo często spotkać możemy ławki drewniane, które mają żeliwny stelaż. Są one nie tylko wytrzymałe, lecz także bardzo estetyczne. Żeliwne elementy mogą mieć różne kształty i kolory. Do tego rodzaju siedzisk można dobrać żeliwne kosze na śmieci z drewnianymi elementami. Choć nie są aż tak wytrzymałe jak betonowe – doskonale komponują się z innymi elementami przestrzeni.

Warto również zwrócić uwagę na popielniczki w koszach. Dla ludzi palących to doskonałe rozwiązanie, zmniejsza to również ryzyko podpalenia tego, co znajduje się już w koszu, wrzucając tam niedopałek papierosa. Poza tym brak popielniczek w koszu bywa też powodem, przez który ludzie wyrzucają niedopałki gdziekolwiek.

Kosze parkowe mają głównie chronić przed zaśmiecaniem, jednak mogą także dopełniać miejsce pod względem estetycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.