Koszty ogrzewania domu jesienią i zimą, potrafią wynieść nawet do 90% wysokości ponoszonych kosztów związanych z eksploatacją domu. Decydując się na budowę lub remont nieruchomości, warto wybrać taki typ ogrzewania, który będzie nie tylko komfortowy, ale też bardzo wydajny. Jednym z nich jest wykorzystanie w tym celu kotła gazowego kondensacyjnego.

Czym jest i jak działa kocioł kondensacyjny?

Kotły kondensacyjne, podczas procesu spalania paliwa zachodzi proces kondensacji. Wyższość kotłów kondensacyjnych, od tradycyjnych kotłów polega na znacznej oszczędności w comiesięcznych rachunkach za energię. W przypadku tradycyjnych kotłów, spaliny, które powstają odprowadzane zostają bezpośrednio do komina i w ten sposób nie wykorzystuje się ich ponownie. Inaczej rzecz ma się w procesie spalania paliwa przez kotły kondensacyjne, które wykorzystują powstałą parę wodną, poprzez jej skraplanie, co prowadzi do wyzwolenia dodatkowej energii. Kotły te charakteryzują się zamkniętą komorą spalania oraz pracą w dużo wyższą skutecznością. W tym przypadku nie jest ona marnowana.

Wykorzystanie kotłów kondensacyjnych jest w stanie przyczynić się do zmniejszenia rachunków za energię nawet o 15%. Obrazując, w przypadku corocznego ponoszenia kosztów w wysokości 7 tysięcy złotych, użytkownik kotła kondensacyjnego jest w stanie zaoszczędzić nawet 1050 złotych.

Jaki kocioł kondensacyjny wybrać?

Osoby poszukujące idealnego kotła, zastanawiają się niejednokrotnie jaki kocioł kondensacyjny wybrać, aby jego cena była odzwierciedleniem jego skuteczności. Podstawowym podziałem kotłów jest rozróżnienie ich na kotły:

  • jednofunkcyjne służące z reguły tylko do ogrzewania domu,
  • dwufunkcyjne, których zadaniem jest także ogrzewanie w sposób przepływowy wody w domu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pieca kondensacyjnego? Ważna jest przede wszystkim jego moc. Powinna być ona odpowiednio dobrana do powierzchni całkowitej domu, który piec ma ogrzewać. Zbyt niska sprawi, że zużycie gazu będzie za duże, za wysoka wygeneruje duże comiesięczne rachunki. Zakup powinien być przemyślany także pod kątem ilości wody, którą jest w stanie dostarczyć. W tym celu warto oszacować średnie zapotrzebowanie mieszkańców na ciepłą wodę. Ważne jest z jakiego materiału kocioł został wykonany. Najlepszą i bezawaryjną sprawność przez długie lata, gwarantują te wykonane ze stali nierdzewnej wysokogatunkowej, która wzbogacona została molibdenem oraz tytanem. Dobrze jeśli piec jest odporny na agresywne działanie wody morskiej oraz jest wyposażony w funkcję kontrolowania jakości spalanego paliwa.

Zalety użytkowania kotła kondensacyjnego

Kocioł kondensacyjny jest rozwiązaniem idealnym jako długoterminowa inwestycja, która pomimo początkowego dużego wkładu własnego, przynosi comiesięczne oszczędności wynikające z eksploatacji domu. Kocioł kondensacyjny gazowy, w porównaniu do modeli tradycyjnych jest rozwiązaniem bardzo wydajnym, bowiem zużywa mniejszą ilość paliwa do ogrzania takiej samej powierzchni nieruchomości oraz podgrzania wody.

Komfort jego użytkowania przejawia się w możliwości dopasowania jego pracy do panujących warunków zewnętrznych. I tak w przypadku dużego spadku temperatur na dworze, kocioł będzie pracował z większa mocą, jednak podczas cieplejszych dni ciepło zostanie dozowane odpowiednio do potrzeb jego użytkowników.  Dzięki wyposażeniu wielu modeli w maty wygłuszające oraz systemy odprowadzania skroplin, korzystanie z niego jest jeszcze łatwiejsze i bardziej przyjemne. Nowoczesne modele posiadają możliwość sterowania przez internet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.