Ogród to miejsce, które pełni wiele funkcji. Tam relaksujemy się w lecie, hodujemy owoce, warzywa i kwiaty. To swego rodzaju azyl. Spędzamy tam bardzo dużo czasu, dlatego warto zadbać o właściwe oświetlenie ogrodu. Wybierając lampy zwracajmy uwagę na ich funkcjonalność oraz zastosowanie praktyczne. Lampy nie tylko uatrakcyjnią wygląd ogrodu, ale również sprawią, że stanie się on bardziej bezpieczny.

Oświetlenie ogrodu – jakie lampy będą najlepsze?

Mając odpowiednio oświetlony ogród podwyższamy również poczucie bezpieczeństwa. Właściwe oświetlenie również ułatwi poruszanie się po ogrodzie oraz komunikację po zmroku. Mając właściwie oświetlony salon o wiele łatwiej będzie nam poruszać się po ogrodzie. Z łatwością trafimy kluczem do drzwi, a wejście po stopniach schodów już nie będzie problematyczne. Dobre i jasne światło może również skutecznie odstraszać złodziei oraz włamywaczy. Bardzo trudno jest bowiem pozostać niezauważonym na oświetlonej przestrzeni.

Jakie oświetlenie do ogrodu wybrać?

Jakie oświetlenie wybrać – to jedno z podstawowych pytań, jakie powinniśmy sobie zadać przed zakupem oświetlenia ogrodowego. Zaplanujmy jego rozmieszczenie oraz rodzaj odpowiednio wcześniej. Liczy się tu właściwe rozmieszczenie oświetlenia oraz sposób zagospodarowania ogrodu. Układanie kabli wymaga oczywiście rozkopów, które niestety mogą jednak skutecznie zniszczyć nasze rabaty kwiatowe, trawnik czy krzewy.

Warto mieć świadomość tego, że ułożenie instalacji elektrycznej w ogrodzie, które umożliwi podłączeni oświetlenia wymaga podłączenia się do instalacji, którą już posiadamy w budynku. Fachowcy zalecają jednak, by oświetlenie podłączyć do zupełnie innego obwodu, który będzie chroniony za pomocą dwóch różnych wyłączników. Pierwszy z nich powinien zostać dobrany do mocy natężenia, a drugi z nich będzie zapewniać nam ochronę przed porażeniem prądem.

Warto również zadbać o oświetlenie w altance ogrodowej. Tam idealnie sprawdzą się reflektory sufitowe i lampa glamour. Jeśli już zaprojektujemy oświetlenie oraz wybierzemy źródła światła, warto zadbać także o podłączenie właściwych czujników ruchu. Wówczas zarządzanie światłem stanie się o wiele łatwiejsze, bardziej wydajne i oszczędne. Działanie czujnika ruchu skupia się wokół lampy. Takie rozwiązania sprawia, że lampa włącza się dokładnie wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Tego rodzaju rozwiązanie skutecznie odstrasza również złodziei, pozwalając na uruchomienie lampy dokładnie w momencie, gdy człowiek bądź pojazd znajdą się w bliskim obszarze lampy. Na podobnej zasadzie działa również włącznik z programatorem czasu. Wówczas jednak mamy możliwość samodzielnie ustawić czas i zadecydować jednocześnie, kiedy lampy mają się uruchomić.

Ogród to miejsce, które ma być nie tylko funkcjonalne, ale również atrakcyjne wizualnie. W dobrze zaaranżowanym ogrodzie będziemy mogli w spokoju i bezpiecznie wypocząć, gdy tylko będziemy chcieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.