Ceny ogrzewania są bardzo wysokie. Najbardziej odczuwają to właściciele starszych, często nieocieplonych budynków. Zazwyczaj ogrzewają swoje domy paliwem stałym typu węgiel, który generuje dużą ilość zanieczyszczeń i przyczynia się do powstawania smogu. Na szczęście są programy, które pozwalają uzyskać dofinansowanie na termomodernizację budynku. W dzisiejszym poradniku doradzimy Wam, jakie grzejniki są najlepszym wyborem i dlaczego warto wybrać grzejniki renowacyjne.
Idealny grzejnik, czyli jaki?
Ogrzewanie grzejnikowe cieszy się największą popularnością. Wszak trudno wyobrazić sobie pomieszczenie bez grzejnika. Jednak grzejnik grzejnikowi nierówny, dlatego przy wyborze warto zwrócić uwagę na parametry techniczne. Otóż grzejnik musi być odpowiedni do żródła ciepła, a także temperatury wody grzewczej. Duże znaczenie ma także regulacja wydajności cieplnej. W tym przypadku każdy grzejnik powinien mieć głowicę termostatyczną. Nie bez znaczenia jest także stabilna konstrukcja oraz łatwość montażu. Warto dodatkowo zwrócić uwagę na estetykę, gdyż grzejnik powinien pasować do pomieszczenia, w którym się znajduje. Swoistą kropką nad „i” jest tutaj brak ostrych krawędzi, co odpowiada za bezpieczeństwo.
Grzejniki renowacyjne – bo to dobry wybór
W starych budynkach zazwyczaj występują grzejniki żeliwne. Niestety ich duże rozmiary, a także sposób działania powoduje, że nie jest to rozwiązanie zbyt ekonomiczne. Kolejną ich wadą jest niewątpliwie ich wygląd, który zaburzają estetykę pomieszczenia. Dlatego decydując się na termomodernizację warto pomyśleć o wymianie starych grzejników na nowoczesne. Tutaj najlepiej sprawdzą się modne grzejniki renowacyjne. Poza minimalistycznym designem i niebywałą estetyką wyróżniają się mniejszym poborem wody do efektywnej pracy. Warto także docenić, że grzejniki renowacyjne doskonale sprawdzą się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Zdecydowanie szybciej się nagrzewają. Nie bez znaczenia jest także montaż, który w przypadku grzejnika renowacyjnego jest banalnie prosty. Nie wymaga przerabiania instalacji, gdyż rozstaw podłączeń jest taki sam, jak w przypadku grzejników żeliwnych, a ponadto można go podłączyć zarówno z prawej, jak i lewej strony.
Grzejniki płytowe – czy to dobry wybór?
Często przy termomodernizacji budynków poza grzejnikami renowacyjnymi polecane są grzejniki płytowe. Ich zaletą jest fakt, że posiadają one blachy aluminiowe. Dzięki temu powierzchnia wymiany ciepła jest większa. Przekazują ciepło zarówno przez konwekcję, jak i promieniowanie. Oczywiście nie można nie docenić również prostoty takich grzejników. Dzięki temu są banalnie proste w utrzymaniu czystości, zatem polecane dla alergików. Warto zauważyć, że świetnie pracują one z niskimi temperaturami wody grzewczej, zatem najlepiej sprawdzą się w przypadku nowoczesnych instalacji. Zatem w przypadku termomodernizacji całego budynku mogą one świetnie się sprawdzić, gdyż naprawdę dobrze współpracują z ogrzewaniem gazowym, gdzie występuje piec gazowy kondensacyjny.
A może grzejniki członowe?
Do montażu w przypadku starszych instalacji grzewczych najlepiej sprawdzają się grzejniki członowe aluminiowe. Posiadają one tzw. żeberka, dzięki którym strumień ciepłego powietrza jest odpowiednio ukierunkowany. W tym przypadku należy dobrać odpowiednią ilość żeberek aluminiowych, dzięki którym zyskuje się zestaw odpowiedniej mocy grzewczej. Rozstaw końcówek przyłączeniowych sprawia, że bardzo łatwo zastąpić nimi grzejniki żeliwne. W tym przypadku sprawdzą się zarówno do zamkniętych, jak i otwartych systemów CO. Jednak trzeba pamiętać, że w przypadku instalacji miedzianej pH wody nie może być wyższe niż 8, aby nie doszło do korozji.
Niewątpliwie warto zdecydować się na termomodernizację. Jednak poza wymianą pieca, warto również pomyśleć o wymianie grzejników. Tutaj niewątpliwie najlepiej sprawdzą się modne grzejniki renowacyjne. Wyróżniają się one niebywałą estetyką, ale również świetnymi parametrami technicznymi, co sprawia, że to najlepszy wybór. Na uwagę zasługuje również fakt, że nie posiadają one ostrych krawędzi, co docenią zwłaszcza rodziny z małymi dziećmi. Dzięki ich użyciu termomodernizacja może być po prostu mniej kosztowna.