Woda deszczowa może być wykorzystywana w gospodarstwach domowych do różnych celów, między innymi do podlewania roślin czy mycia samochodów. Gromadzenie deszczówki pozwala znacząco zmniejszyć zużycie wody z wodociągów. Jest to więc rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne. Aby móc zbierać i magazynować wodę deszczową, należy wyposażyć się w odpowiedniej wielkości zbiornik na deszczówkę. Zobacz, jak wybrać najlepszy!

Jakiej wielkości zbiornik na deszczówkę kupić?

Najważniejszym parametrem cechującym zbiorniki na wodę deszczową jest ich pojemność. Powinna ona być dostosowana do indywidualnego zapotrzebowania na wodę w gospodarstwie domowym. Naziemne beczki na deszczówkę dostępne są w różnych wielkościach, od 100 do nawet 800 litrów. Większą pojemnością cechują się podziemne zbiorniki, które można łączyć w rozbudowane systemy.

Dobierając pojemność zbiornika na deszczówkę należy uwzględnić przede wszystkim przewidywane zastosowanie wody deszczowej. W większości przypadków stosowana jest ona do podlewania roślin ogrodowych. Można jednak wykorzystać ją także do mycia samochodów, a nawet spłukiwania toalety. W takim przypadku należy przewidzieć dodatkową przestrzeń do magazynowania deszczówki.  

Rodzaje zbiorników na deszczówkę

Nowoczesne zbiorniki na wodę deszczową cechują się zastosowaniem wysokiej jakości materiałów oraz trwałością. Jak już wspomniano, podzielić je można na zbiorniki podziemne oraz naziemne.

W przypadku standardowego zastosowania wody deszczowej do podlewania ogrodu wystarczające są zbiorniki naziemne. Funkcjonalność beczek na deszczówkę idzie w parze z estetycznym wyglądem. Jak informuje specjalista z internetowego sklepu ogrodniczego i hurtowni doniczek Sklep Kwiecisty: dużym zainteresowaniem cieszą się zbiorniki na deszczówkę w kształcie beczek oraz stylizowane na antyczne amfory. Dzięki takiemu atrakcyjnemu wyglądowi mogą one stanowić ozdobę ogrodu.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem są także składane zbiorniki na deszczówkę. Ich zaletą jest łatwość przechowywania. Planując natomiast regularne gromadzenie większych ilości wody deszczowej można rozważyć montaż podziemnych zbiorników.

Wykorzystanie wody deszczowej to doskonały sposób na oszczędności. Gromadzenie deszczówki do podlewania ogrodu czy innych prac gospodarczych wymaga zastosowania odpowiednich, szczelnych i trwałych zbiorników. Przed zakupem warto określić, do czego wykorzystywana będzie woda deszczowa i obliczyć, jakie jej ilości będą zużywane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.