Urządzanie ogródka działkowego to praca na kilka sezonów. Oczywiście zależy to od tego w jakim on jest stanie.

Stary drzewostan

Jeśli na zakupionej przez nas działeczce znajduje się stary drzewostan to możemy jak najbardziej go wykorzystać w urządzaniu małego ogródka działkowego. Altana zwykle już stoi, a jak nie to zaplanujmy ją tak aby trasa do niej przebiegała częściowo przez cień rzucany przez drzewa a częściowo przez słońce.

Zostawiamy ze starego drzewostanu najzdrowsze i najlepiej wyglądające drzewo albo jeśli jest ono niewielkie, to nawet dwa rosnące niezbyt daleko od siebie. Pomiędzy nimi możemy stworzyć miejsce do grillowania i odpoczynku a obok poprowadzić ścieżkę do altany. Jeśli nie ma żadnych drzew warto posadzić dwa w odległości około 4-5 metrów od siebie. Mogą to być owocowe na przykład jabłoń papierówka i czereśnia na przykład Riva albo Ukraińska. Nie warto sadzić gruszy jeśli w pobliżu rosną jałowce gdyż będzie chorować na rdzę.

Jeśli zostawione drzewa wyglądają niezbyt ciekawie można je podrasować wycinając część gałęzi tak aby pozostała korona utworzyła coś w rodzaju parasola. Po północnej stronie drzewek robimy placyk do grilla i do siedzenia przy stole. Natomiast od południowej warto mieć kawałek trawnika, który posłuży do gry dla dzieci czy leżakowania w słońcu.

Na pozostałej części działki możemy urządzić rabaty bylinowo warzywne i ziołowe. Miedzy kwiatami mogą z powodzeniem rosnąć pomidory czy sałaty i czosnki, a my będziemy mieć do jedzenia świeżą zieleninę.

Rabaty na ogródku działkowym

Na rabatki kwiatowo warzywne warto wybrać miejsca słoneczne. Dla roślin odpornych na mróz może to być od strony gdzie wschodzi słońce. Natomiast dla tych bardziej wymagających lepiej jeśli będzie to od strony południa albo od zachodu. Można oczywiście stworzyć rabaty od każdej z tych stron.

Podwyższone rabaty prezentują się bardzo korzystnie

Szerokość jak i długość rabat uzależniona jest od przestrzeni jaką dysponujemy. Jeśli nie potrzebujemy dużego trawnika to grządki kwiatowe mogą zajmować dużą powierzchnię działeczki. Urządzając mały ogródek warzywno-owocowy musimy najpierw odchwaścić teren. Można to zrobić poprzez przekopanie terenu i wybranie korzeni, ale ja polecam prostszy sposób.

Jak odchwaścić miejsce pod rabaty

Musimy się zaopatrzyć tylko w ziemię ogrodową. Najlepiej ją zamówić w firmie się specjalizującej sprzedażą humusu bo kupując w workach wydamy o wiele więcej.

  • Rozkładamy na planie rabaty szarą niezadrukowaną tekturę, tak aby żadna trawa przez nią nie wystawał.
  • Kolejno robimy ogrodzenie z kamieni czy innego materiału. Nadają się do tego też pustaki z dziurami, w których możemy posadzić nasturcję czy zioła.
  • Nawozimy ziemi dobrej jakości do poziomu kilka centymetrów powyżej ogrodzenia, gleba w ciągu dwóch tygodni osiądzie więc pewnie trzeba będzie jeszcze dosypać.
  • Po dwóch tygodniach możemy sadzić rośliny. Miejsce sadzenia wieloletnich warto oznaczyć kładąc obok większy kamień czy wbijając palik.

Brzoskwinia na drzewie prawie dojrzała

Pomiędzy bylinami można posiać zioła

Wzbogacając rabatę bylinową ziołami i warzywami będziemy mieć podczas grillowania na działce świeże przyprawy oraz warzywa.

  • pietruszka – lubi słońce i wilgoć, jest odporna na mróz i nie potrzeba jej wykopywać co roku, zielona nać jest nawet pod śniegiem w zimie;
  • lubczyk – rośnie dobrze też w półcieniu, trzeba tylko ścinać wyrastające kwiatostany, aby korzeń, który się suszy był jak najbardziej narośnięty, wykopuje się go jesienią i zostawia jedną sadzonkę aby co roku był dostępny;
  • majeranek – siejemy go wiosną od razu do gruntu w miejscu słonecznym jest idealny do zadarniania przestrzeni miedzy kwiatami i warzywami, przyczynia się do ich zdrowego wzrostu;
  • czosnek – ząbki czosnku warto wtykać między kwiatami, warzywami aby jego zapach odstraszył szkodniki roślin, a przy okazji my będziemy mieć już w lipcu świeży i smaczny czosnek z własnej działki;

Jakie kwiaty posadzić na działce

Mając kwiaty piękne na działce miło jest odpoczywać. Warto posadzić takie gatunki, które nie wymagają co tydzień naszej pracy przez cały weekend. Urosną ładnie takie kwiatki jak:

  • liliowiec ogrodowy – są odporne na suszę, mogą rosnąć w lekkim cieniu ale też i w słońcu, to idealne rośliny do sadzenia w rogach działki czy rabaty kwiatowej a także wokół drzew;
  • róże – warto krzew róży pnącej posadzić przy ścieżce i puścić na pergolę, przechodząc pod nią będziemy podziwiać w lecie piękno kwiatów i ich zapach;
  • kosaciec – śliczne rośliny do obsadzania ścieżki, ich kwiaty pachną delikatnie, a bogactwo kolorów sprawia, że są bardzo efektowne, kwitną w maju i czerwcu;
  • orlik – to piękne byliny do posadzenia w ocienionym miejscu, ich kwiaty pojawiają się początkiem lata albo późną wiosną.

Jeśli nie jesteśmy pewni jakie dokładnie rośliny chcemy mieć na działce posiejmy na początek trawnik. Dzięki temu możemy powoli urządzać to miejsce poznając powoli nowe kwiaty ogrodowe. Może się okazać, że zamiast ogrodu kwiatowego posadzimy same krzewy. Są one zdecydowanie mniej kłopotliwe w pielęgnacji niż rośliny jednoroczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.