Na rozwój dziecka wpływ ma niezwykle wiele czynników – od uwarunkowań genetycznych, przez środowisko i otoczenie, w którym ono żyje, aż po różnego rodzaju bodźce. Rozwijanie w maluchu pewnych cech i umiejętności w dużej mierze zależy od tego, jak na co dzień spędza ono czas, jak i czym się bawi oraz w jakim stopniu rodzice lub opiekunowie stymulują go do działania. Dziś przyjrzymy się, w jaki sposób możemy wpłynąć na rozwój kreatywności u dziecka poprzez zabawę klockami.
Klocki – od jakiego wieku
Zastanawiając się nad wyborem uniwersalnej zabawki dla dziecka w pierwszej kolejności każdemu z nas przychodzą na myśl klocki. Nic w tym dziwnego, bowiem jest to fantastyczna zabawka, która sprawdza się już na wczesnych etapach rozwoju maluszka i jednocześnie zapewnia rozrywkę nawet nastolatkowi.
Klockami mogą bawić się już kilkumiesięczne niemowlęta, oczywiście pod warunkiem, że będą one odpowiednio duże i wykonane z bezpiecznych materiałów. Najlepiej sprawdzają się miękkie, kolorowe klocki o zaokrąglonych rogach, które mogą stanowić również gryzaczek dla ząbkującego malucha. Roczne dziecko może już rozpocząć swoje pierwsze przygody z klockami plastikowymi.
Oczywiście im starsze dziecko, tym bardziej zaawansowany może być zestaw klocków, włączając w to różnego rodzaju mechanizmy, które dodatkowo będą doskonałym sposobem na naukę podstawowych praw fizyki.
Jak klocki rozwijają kreatywność
Zabawa klockami już od wczesnych etapów życia doskonale wspiera rozwój kreatywności. Za pomocą prostych elementów dziecko zaczyna wymyślać własne obiekty, naśladować te, które już zna, a także łączyć ze sobą te znane z zupełnie abstrakcyjnymi. Zabawa klockami to zabawa kolorami, kształtami i formami. Dziecko, mając do dyspozycji zestaw klocków składający się z określonej liczby elementów, potrafi za każdym razem stworzyć z niego coś nowego. Oczy dziecka widzą bowiem w klockach nie tylko geometryczne kształty, ale również różnego rodzaju przedmioty żywe i nieożywione.
Natomiast rozpoczynając zabawę klockami maluch zwykle nie wie jeszcze, jaki efekt chce uzyskać. Zaczyna myśleć, a wówczas uruchamiana jest wyobraźnia. Każdy kolejny krok – złożenie ze sobą dwóch, następnie trzech klocków – zbliża go do docelowego kształtu, a od tego momentu w głowie maluszka uruchamia się już lawina pomysłów, jak może daną konstrukcję zmodyfikować. Co ciekawe, dorosłe osoby często są zaskoczone, jak dziecko wpadło na dany pomysł i jak to możliwe, że te same klocki mogą każdego dnia przeistaczać się w coś zupełnie nowego. To wszystko właśnie dzięki kreatywności dziecka.
Klocki – idealny pomysł na prezent
Zestaw dobrej jakości klocków to zdecydowanie świetny pomysł na prezent dla 5 latka chłopca czy dziewczynki, ale i dla starszego dziecka. Na rynku mamy obecnie szeroki wybór klocków wykonanych z ekologicznego drewna czy plastiku. Różnorodność kształtów, kolorów czy elementów pomocniczych sprawia, że taki prezent będzie służył maluchowi przez wiele lat, wpływając jednocześnie na rozwój myślenia kreatywnego oraz umiejętności manualnych.