Książki to prawdziwy skarb każdego domu, który w dodatku celnie ilustruje potencjał intelektualny, horyzonty myślowe, a nawet zapatrywania i przekonania życiowe jego gospodarza. Tym bardziej warto zatem zadbać o to, aby przechowywać je w sposób godny. Godny sposób gromadzenia książek powinien spełnić dwa podstawowe kryteria – po pierwsze, powinien być on użyteczny dla samych właścicieli zbioru, czyli umożliwiać sprawne wyszukanie odpowiedniej książki i wzięcie jej do ręki. Po drugie zaś, powinien on zabezpieczać książki przed ryzykiem ich zniszczenia. Dzisiaj wskażemy rozwiązanie, dzięki któremu zrealizujemy bez trudu oba wspomniane wyżej założenia.

Zacznijmy od kwestii organizacyjnej, czyli faktu, że dobra biblioteczka domowa zapewnia nam bezcenną możliwość ułożenia jednej książki przy drugiej, okładka w okładkę, w pozycji pionowej, a nie zaś na tak zwanej, popularnej ostatnio „kupce wstydu” zalegającej na przykład przy łóżku lub szafce nocnej. Trzymanie wszystkich książek w jednym miejscu (naturalnie, posegregowanych tematycznie lub według innego, logicznego i czytelnego klucza) nie tylko powstrzymuje bałagan, ale również sprawia, że sięgając po daną pozycję książkową, nie będziemy zmuszeni do każdorazowego podnoszenia całego znajdującego się na nim „bagażu” składającego się z innych książek.

Drewniana półka na książki w jasnym pomieszczeniu

Co zaś tyczy się kwestii ochrony gromadzonych książek – część z dostępnych na rynku biblioteczek wyposażona jest nie tylko w specjalne przegrody, umożliwiające zabezpieczenie szczególnie cennych, wrażliwych pozycji, ale również w specjalne rodzaje drzwiczek, wykonanych nierzadko z drewna lub szkła, które skutecznie odbijają światło słoneczne, jak i chronią znajdujące się w środku książki przed wszędobylskim kurzem i brudem. Warto uzmysłowić sobie, że o ile książka wystawiona na szkodliwe działanie promieni słonecznych nie da po sobie znać uszkodzeń po upływie tygodnia lub dwóch, o tyle dłuższy czas w tych warunkach jest dla niej wprost i jednoznacznie szkodliwy!

Podsumowując, zakup biblioteczki do domu to zazwyczaj dobra, przemyślana decyzja, która nie tylko pozwoli uchronić nasz, pokaźny lub mniejszy, księgozbiór od zniszczenia, ale również sprawi, że wszystkie interesujące nas książki możemy mieć stale dosłownie pod ręką i w razie potrzeby bez problemu będziemy w stanie po nie sięgnąć. Zatem, rozważając, czy warto aby zainwestować w tego typu sprzęt, trzeba uznać, że zdecydowanie tak! Wystarczy tylko przemyśleć, gdzie w najbardziej racjonalny sposób możemy ulokować biblioteczkę, tak, żeby służyła ona możliwie wszystkim domownikom!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.