Instalacje fotowoltaiczne są coraz bardziej popularnym elementem polskiego krajobrazu. Można montować je na dachach budynków, ale też na gruncie. Wiele osób zastanawia się więc, które rozwiązanie będzie najlepsze. Jest to kwestia indywidualna. Wszystkie wątpliwości rozwieją specjaliści, wykonujący audyt fotowoltaiczny. Warto jednak poznać zalety i wady obydwu rozwiązań.

Panele fotowoltaiczne na dachu – czy są lepszym rozwiązaniem?

Jeżeli posiadamy skośny dach, odpowiednio duży, aby zamontować na nim panele fotowoltaiczne, prawdopodobnie nie zdecydujemy się na instalację na gruncie. Warto jednak pamiętać, że dach musi być też odpowiednio ustawiony. Panele montuje się w kierunku południowym, zachodnim lub wschodnim. Jeżeli jest to niemożliwe, trzeba będzie zdecydować się na instalację na gruncie. Panele na dachu, o ile są ustawione w odpowiednim kierunku i pod właściwym kątem, są jednak bardzo wydajne.

Instalacja fotowoltaiczna umieszczona na dachu jest też mniej widoczna. Dodatkowo, nie stwarza potrzeby ingerencji w przestrzeń dookoła domu. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku domów, które nie są otoczone działką o bardzo dużej powierzchni. W porównaniu z gruntem, dach jest przestrzenią, którą znacznie trudniej optymalnie wykorzystać.

Warto też pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna na dachu jest tańsza, ponieważ nie ma potrzeby stosowania dodatkowych stelaży. Dotyczy to jednak dachów o odpowiednim kącie nachylenia, czyli 30-40°. Jeżeli dach jest płaski, montaż instalacji będzie możliwy wyłącznie z użyciem stelaża, aby zapewnić właściwą dostępność światła słonecznego.

Dostęp do paneli dachowych jest trudniejszy, co można uznać jednocześnie za wadę i zaletę. Z jednej strony, takie położenie sprawia, że czyszczenie i prace serwisowe są bardziej skomplikowane. Dzięki umiejscowieniu na wysokości, panele są jednak mniej narażone na kradzież lub celowe zniszczenie.

Panele fotowoltaiczne na gruncie – zalety i wady

Podczas audytu fotowoltaicznego, może okazać się, że montaż instalacji na dachu jest nieopłacalny lub niemożliwy. W takiej sytuacji, specjaliści sprawdzają zacienienie oraz dostępną powierzchnię pod instalację paneli na gruncie. Takie rozwiązanie również ma swoje zalety. W łatwy sposób można zoptymalizować ustawienie względem słońca. Wystarczy, że na działce dostępna będzie odpowiednia przestrzeń. Budynku nie da się przestawić tak, żeby znajdował się w lepszym położeniu. Panele, znajdujące się na gruncie, łatwiej jest więc ustawić w najbardziej korzystnym kierunku południowym.

Instalacja fotowoltaiczna jest również sposobem na zagospodarowanie przestrzeni. Na dużych działkach, często zostają puste powierzchnie, które mogą doskonale nadawać się pod fotowoltaikę. Warto jednak pamiętać, że pod uwagę należy wziąć również zacienienie. Jeżeli działka jest obsadzona drzewami, dostępność światła słonecznego prawdopodobnie będzie niewystarczająca.

W przeciwieństwie do paneli fotowoltaicznych na dachu, instalacja na gruncie jest łatwo dostępna. Czyszczenie i prace serwisowe nie stwarzają więc problemu. Warto pamiętać, że raz w roku powinno się umyć panele. W innym wypadku, może dojść do zmniejszenia wydajności instalacji. Na wysokości jest to znacznie trudniejsze. Warto jednak pamiętać, że wiele osób czyści panele rzadziej, nie tracąc na efektywności działania paneli. Dodatkowo, właściciel zawsze może przyjrzeć się instalacji, dlatego ma większą kontrolę nad jej stanem technicznym. Do awarii paneli dochodzi jednak rzadko, dlatego prace serwisowe nie odbywają się często. Warto jednak pamiętać, że panele trzeba będzie odpowiednio chronić przed kradzieżą np. przez zastosowanie zabezpieczeń mechanicznych lub systemu alarmowego.

Co należy wziąć pod uwagę podczas wyboru?

Ostateczna decyzja zawsze należy do klienta, chociaż oczywiście nie musimy, a nawet nie powinniśmy, dokonywać wyboru samodzielnie. Firma, która posiada niezbędną wiedzę i doświadczenie, z pewnością dobierze rozwiązanie, optymalne dla danego domu lub budynku użyteczności publicznej. Warto więc skorzystać z usług specjalistów, którzy zajmują się zarówno montażem instalacji na dachu, jak i na gruncie. Przykładem takiej firmy jest Rawicom. Oferuje kompleksową obsługę, która obejmuje profesjonalny audyt, plan i montaż instalacji, a również darmowe konsultacje i pomoc w uzyskaniu dofinansowania.

Montaż instalacji na dachu wciąż jest popularniejszym rozwiązaniem. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w niektórych przypadkach jej montaż będzie trudny i mało opłacalny. Dzieje się tak np. gdy ustawienie dachu względem stron świata jest nieodpowiednie lub jego konstrukcja jest zbyt skomplikowana. Umiejscowienie instalacji na gruncie jest bardziej elastyczne. Warto jednak pamiętać, że niezbędna jest odpowiednia przestrzeń, a budynki i drzewa mogą powodować zbyt duże zacienienie.

Specjalista potrafi umiejętnie oszacować zapotrzebowanie danego gospodarstwa domowego lub instytucji na energię elektryczną. Profesjonaliści dokonują też analizy warunków technicznych, na podstawie której stwierdzają, jaki rodzaj instalacji fotowoltaicznej sprawdzi się lepiej u konkretnego inwestora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.