PET-G to fenomenalny materiał bardzo często wykorzystywany w technologii druku 3D, a jego właściwości doskonale predysponują go do produkcji trwałych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne elementów.

Niska cena i niemal niczym nieograniczone możliwości

Do lamusa odchodzą już czasy, w których technologia druku 3D zarezerwowana była tylko dla zamożnych pasjonatów oraz największych przedsiębiorstw. Teraz na zakup własnej drukarki może pozwolić sobie praktycznie każdy – zarówno niedzielni majsterkowicze, jak i małe firmy szukające możliwości zdywersyfikowania swojego biznesu.

Co ciekawe, tanieją również same materiały. Dobrej klasy filamenty PETG, ABS czy PLA są dosłownie na wyciągnięcie ręki, a ich koszt w przeliczeniu na jeden kilogram umożliwia wdrażanie w życie nawet najbardziej ambitnych pomysłów. To właśnie dzięki temu technologia druku 3D jest bardzo często wykorzystywana w różnego rodzaju biurach projektowych oraz architektonicznych. 

Jednak co najważniejsze, z dobrodziejstw, jakie zapewniają współczesne drukarki 3D oraz filamenty PETG lub PLA, może korzystać każdy. Nawet niedzielni majsterkowicze, którzy zwyczajnie chcą mieć możliwość produkowania prostych przyrządów i narzędzi.

Co można wydrukować w 3D?

Dobrze skonfigurowana drukarka 3D jest w stanie odtworzyć praktycznie każdy kształt, bez względu na złożoność jego geometrii. Wystarczy tylko posiadać odpowiednio dokładny trójwymiarowy model, który można wykonać samemu lub skorzystać z dziesiątek darmowych repozytoriów, jakie są dostępne w internecie.

Majsterkowicze w swoim domowym zaciszu drukują wszelkiej maści elementy dekoracyjne takie jak donice, pojemniki na przyprawy lub designerskie dyspensery mydła. To jednak nie wszystko – filamenty PETG lub inne wytrzymałe materiały inżynieryjne pozwalają na uzyskiwanie przedmiotów, które są w stanie dorównać wytrzymałością mechaniczną swoim odpowiednikom odlewanym wtryskowo z tworzyw sztucznych.

Dobrej klasy filamenty PETG mogą także posłużyć do budowy customizowanych obudów do mikrokomputerów Raspberry Pi oraz innych urządzeń elektronicznych. To jednak nie wszystko – druk 3D to również niespotykana do tej pory swoboda przeprowadzania domowych napraw. Przy pomocy jednego urządzenia można samodzielnie wytwarzać części zapasowe oraz wszelkiego rodzaju elementy składowe do urządzeń, których nie wspiera już ich producent.

Czy do drukowania w technologii 3D wystarczy sama drukarka?

Krótka odpowiedź brzmi – niestety, nie. Tym, co zasila większość trójwymiarowych drukarek, są wysoce przetworzone tworzywa sztuczne, czyli filamenty. PETG, PLA, ABS oraz inne popularne materiały występują w postaci cienkiej żyłki, której średnica zazwyczaj wynosi 1,75 mm. Dla wygody użytkownika oraz zwiększenia wydajności drukarki żyłka ta jest nawijana na szpulę, którą montuje się w specjalnym uchwycie, w jaki wyposażona jest każda drukarka 3D.

Jaki materiał przeznaczony do druku 3D sprawdzi się w domowych zastosowaniach?

Nowi użytkownicy trójwymiarowych drukarek często zastanawiają się, jaki filament będzie najlepszy. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo złożona i zależy od wielu różnych czynników. Zasadniczo eksperci polecają samodzielne wypróbowanie kilku różnych materiałów, ale nie każdy ma na to czas i ochotę. Dlatego też warto od razu postawić na sprawdzone rozwiązania, jakimi są filamenty PETG.

W porównaniu do popularnego ABS’u filamenty PETG są dużo bardziej wytrzymałe i posiadają zwiększoną odporność na działanie olejów, smarów, a także innych materiałów wytwarzanych na bazie benzyny. Co więcej, drukowanie przy ich pomocy jest dużo prostsze i nie wymaga modyfikowania konstrukcji samej drukarki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.