Kupno działki rekreacyjnej , to z jednej strony wydatek, ale z drugiej strony zysk, bo otrzymujemy możliwość spędzania wolnego czasu, na własnym skrawku ziemi. Jednak zanim działka, będzie wyglądać jak z naszych snów, trzeba wcześniej ją urządzić. Od czego więc zacząć prace na naszej działce rekreacyjnej?

Domek na działce rekreacyjnej

Altana, jaką będziemy mieć do dyspozycji na działce rekreacyjnej, powinna nam zapewniać wygodne funkcjonowanie. Może być zbudowana zarówno z drewna, jak też może być murowana. Oczywiście ta druga jest bardziej trwała, choć dobrej jakości drewno, odpowiednio przygotowane jest równie żywotne.

Altana z tarasem

Przydatnym rozwiązaniem, powiększającym powierzchnię altany rekreacyjnej, jest taras. W ten sposób, uzyskamy dodatkowe miejsce do spędzania czasu na działce. Przy okazji, zawsze będzie można na nim zjeść posiłek czy zapalić grill.

Sprzęt na działce rekreacyjnej

Kupując działkę, nie zawsze mamy urządzoną ją pod kątem naszych preferencji. Często trzeba dużo zmienić. Jeśli zamierzamy robić to własnymi siłami, najlepiej wykonywać zmiany stopniowo. Przy okazji, będziemy mogli nabywać umiejętności oraz wiedzy o ogrodnictwie.

Do pielęgnacji działki potrzebne nam są takie narzędzia jak:

  • kosiarka do trawy;
  • sekator;
  • wózek ogrodowy;
  • grabie;
  • szpadel;
  • łopatka do przesadzania roślin.

Nie zawsze jednak mamy tyle czasu, aby urządzić własnoręcznie działkę od podstaw. Wyjściem jest zaadoptowanie istniejących rozwiązań. Część prac, można zlecić firmie ogrodniczej.

Ozdobne krzewy, polecane na działkę rekreacyjną

owoce na krzewie
Źródło: pixabay.com

Zazwyczaj działki są już w miarę urządzone i rzadko dostajemy czyste poletko, bez żadnych drzew czy krzewów. Jednak każdy z nas ,ma swoje preferencje odnośnie roślin. Oczywiście wybrane gatunki możemy kupić w sklepie ogrodniczym i posadzić w miejsce po wyciętych starych krzewach.

Azalie i rododendrony

To pięknie kwitnące rośliny. Nadają się do sadzenia w ocienionym miejscu. Kwiaty, pojawiają się na nich wiosną, przez lato natomiast zawiązują się pąki kwiatowe na rok następny. Wymagają kwaśnej i przepuszczalnej ziemi, więc należy pod nie dać nieodkwaszony torf.

Hortensje

Jeśli na działce mamy dość dużo cienia, to hortensje będą w nim bardzo dobrze rosły. Te pięknie kwitnące krzewy, preferują wilgotne, przepuszczalne podłoże. Kwitną bardzo ładnie w kolorze różowym, niebieskim czy białym. Jest też dostępnych bardzo dużo odmian dwukolorowych.

Hibiskusy

Kwiaty na hibiskusie ogrodowym pojawiają się w środku lata, kiedy pogoda oraz okres wakacji zachęcają do spędzania czasu na działce. Widok ładnie kwitnącego krzewu hibiskusa sprawi, że jeszcze przyjemniej będzie się nam odpoczywać. Te rośliny lubią rosnąć w słonecznym miejscu.

Byliny na działkę rekreacyjną

Oprócz krzewów kwitnących bardzo ładnie, nie możemy zapomnieć o bylinach. Poszczególne gatunki zachwycają swoim dekoracyjnym wyglądem oraz… zapachem. Aromaterapia to ważna cześć odpoczynku na łonie natury. Zadbajmy więc o to, aby była dostępna na naszej działce.

Lawenda, szałwia, groszek

Te trzy rośliny można sadzić wymiennie. Lawenda znana jest z pięknego zapachu, który nie tylko łagodzi napięcie nerwowe człowieka, ale też odstrasza insekty. Szałwia jest rośliną również posiadającą właściwości lecznicze, w tym bakteriobójcze. Obie rośliny najlepiej rosną w pełnym słońcu.

Liliowce i irysy

Warto obsadzić działkę kwitnącymi w trakcie lata bylinami. Dekoracyjnie wyglądają różne odmiany liliowców czy kolorowych irysów. Oba gatunki są tolerancyjne, łatwo się przyjmują i nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Owocowe krzewy na działce rekreacyjnej

Borówki, jeżyny czy maliny? A może wszystkie owoce naraz? Zwykle ogród nie jest z gumy, a że działki rekreacyjne nie są zbyt wielkie, to mamy ograniczoną ilość miejsca. Wobec tego najlepiej wybrać owoce, które nam najlepiej smakują.

Maliny i jeżyny

Krzewy malin czy jeżyn, sadzi się w miejscach słonecznych. Jednakże te drugie, wymagają dodatkowych podpór. Jeśli wokół altany, mamy zamiar zrobić kratkę drewnianą, to można się pokusić o posadzenie przy niej jeżyny bezkolcowej. Maliny natomiast nie potrzebują podpór, można z nich wykonać mały żywopłot, do odgrodzenia części rekreacyjnej od warzywnej czy owocowej.

Borówki amerykańskie

Aby doczekać się owoców należy posadzić minimum dwa krzewy borówki amerykańskiej, ważne jest, aby odmiany kwitły w tym samym czasie. Dodatkowo borówki, tak samo jak azalie muszą mieć kwaśne podłoże. Ich system korzeniowy jest szeroki i płytki dlatego wymagają też odpowiednio wilgotnej gleby. Warto krzewy obsypać wokół korą, szyszkami oraz trocinami.

Urządzanie działki rekreacyjnej dla jednych osób stanowi przyjemność, dla innych konieczną do wykonania pracę. Zawsze jednak można korzystać z możliwości urządzenia ogrodu, zlecając tą sprawę firmie ogrodniczej. To dobra opcja dla osób dysponujących zbyt małą ilością czasu. Natomiast tym, co przesadzanie i obcinanie w ogrodzie będzie sprawiało mnóstwo frajdy, polecam zaopatrzyć się w dobrej jakości narzędzia.

Źródła:

  • Borówka wysoka, A. Rejman i K. Pliszka, Warszawa 1984
  • Ogród owocowy na 300 metrach kwadratowych, B. Gałczyński, wyd. wznowione 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.