Szklane fasady w biurowcach i innych nowoczesnych budynkach powinny wykazywać podwyższony stopień bezpieczeństwa. Bardzo ważne jest także zapewnienie ochrony przeciwsłonecznej i termoizolacji oraz stosowanie szkła łatwego do utrzymania w czystości.

Panoramiczne przeszklenia prezentują się spektakularnie, jednak w ich przypadku nie sprawdzą się zwykłe szyby okienne. Jak cechy powinny wyróżniać prawidłowo dobrane szkło fasadowe?

Bezpieczeństwo szklanych fasad

Podstawowym kryterium doboru szkła fasadowego powinno być bezpieczeństwo. Aby postawić budynek, który nie zagraża w żaden sposób przebywającym w środku i w jego pobliżu osobom, należy zawsze stosować się do wymogów konstrukcyjnych określonych przez architekta w projekcie, wybierając szkło o adekwatnej klasie bezpieczeństwa i odpowiedni sposób montażu. Standardowo stosuje się szkło laminowane, które nawet po pęknięciu nie rozpada się na małe kawałki, lecz zostaje przytrzymane w ramie. Osiągnięcie takiego efektu jest możliwe dzięki połączeniu co najmniej dwóch formatek szklanych za pomocą foli PVB, która zostaje zgrzana między poszczególnymi warstwami. Dobrze jest także wykorzystać szkło hartowane, które uważa się za około sześciokrotnie bardziej wytrzymałe od zwykłego szkła płaskiego. W przypadku budynków takich jak na przykład banki można zastosować szyby zbrojone, w których została zatopiona metalowa siatka. Taki rodzaj materiału wykazuje wysoką odporność na akty wandalizmu czy próby włamania.

Szklane fasady a komfort przebywania w budynku

Podczas doboru szkła fasadowego oprócz podstawowych zasad bezpieczeństwa warto także zadbać o komfort osób, które na co dzień będą korzystały z obiektu. Duże przeszklenia wiążą się ze znaczną ekspozycją na działanie słońca. Standardowe szkło przepuszcza promienie słoneczne, doprowadzając do nagrzewania się wnętrz i obniżenia komfortu termicznego osób znajdujących się w pomieszczeniach. Ma to znaczenie szczególnie latem oraz w przypadku wystawy południowej budynku. Dlatego warto stosować szkło przeciwsłoneczne, które wykazuje zdolność regulowania przepuszczalności światła (takie jak np. ANTELIO). Materiał tego typu uzyskuje się poprzez napylanie na powierzchnię zwykłego szkła warstwy tlenków metali, która nadaje mu specjalne właściwości. Inny sposób na ochronę przeciwsłoneczną to zastosowanie szyb z mikrożaluzjami, które rozwijają się pod wpływem prądu o niskim napięciu, gwarantując ochronę przed ostrym słońcem. Równie ważny jest aspekt termoizolacji. Szkło powinno wykazywać niski współczynnik przenikania ciepła, by zimą zagwarantować wysoki komfort cieplny wewnątrz budynku.

Fasady biurowców bywają trudne do utrzymania w czystości, dlatego inwestorzy często decydują się na zastosowanie szkła samoczyszczącego. Specjalna warstwa o właściwościach fotokatalitycznych i hydrofilowych sprawia, że zwykła woda lub deszcz połączony z działaniem słońca są w stanie zmyć większość zabrudzeń. Mycie jest potrzebne około trzech razy rzadziej niż w przypadku zwykłego szkła bez powłoki samoczyszczącej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.