Zaliczana do roślin motylkowatych drobnonasiennych esparceta siewna, zwana także sparcetą siewną oraz sparcetą wykolistną, rośnie dziko w południowo-wschodniej i środkowej Europie. Ze względu na swoją przydatność dla człowieka jest jednak uprawiana w wielu miejscach na świecie. Jakimi zaletami wyróżnia się esparceta siewna i jakie są jej najważniejsze zastosowania?

Wymagania glebowe esparcety siewnej

Esparceta siewna jest wieloletnią rośliną uprawną o specyficznych wymaganiach glebowych. Preferuje gleby lekkie i suche, o stosunkowo niskiej zawartości składników pokarmowych. Jest w stanie rosnąć nawet na podłożu płytkim i kamienistym, ale istotna jest dla niej duża zawartość związków wapnia. Najlepiej radzi sobie na glebach o pH wyższym niż 7,3. Poza tym esparceta siewna jest rośliną ciepłolubną i światłolubną, więc nie powinna być uprawiana na zimnej i mokrej glebie oraz w miejscach zacienionych. Mimo to charakteryzuje się wyższą odpornością na przymrozki niż lucerna czy koniczyna. Lepiej radzi sobie także z suszą.

Esparceta siewna jako roślina pastewna

W Polsce esparceta siewna uprawiana jest przede wszystkim jako roślina pastewna. Jako pasza sprawdza się w żywieniu bydła, trzody chlewnej, koni oraz młodych zwierząt. Zawiera duże ilości białka, wartościowych tanin, witamin i soli mineralnych, dzięki czemu jest paszą pełnowartościową i wysokobiałkową. Jak potwierdzają pracownicy sklepu Małopolskiej Hodowli Roślin, dodatkową jej zaletą jest fakt, że nie powoduje u przeżuwaczy problemów trawiennych. Esparceta może być podawana zarówno w formie świeżej, jak i siana, ale w tej drugiej postaci jej właściwości odżywcze są znacznie niższe.

Esparceta siewna jako roślina miododajna

Esparceta siewna zaliczana jest do bardzo wydajnych roślin miododajnych. Okres jej kwitnienia przypada na koniec maja oraz cały czerwiec. Daje około 100 kg miodu z 1 hektara pożytku, a jej wydajność pyłkowa uważana jest za bardzo obfitą. Najwięcej nektaru można uzyskać z pierwszego piętra kwiatów. Po krystalizacji miód z esparcety ma słomkowożółtą barwę, a jego zapach i smak są bardzo przyjemne.

Inne zastosowania esparcety siewnej

Jako roślinę motylkowatą esparcetę siewną można stosować jako przedplon dla innych roślin następczych, które tolerują zasadowy odczyn gleby. Uprawiana przez 2-3 lata przywraca żyzność glebie. W mieszankach z trawami esparceta sprawdza się jako roślina przeciwerozyjna na polach za bardzo nachylonych i zakamienionych. Jest też wykorzystywana do rekultywacji nasypów, rumowisk czy usypisk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.