Kiedy w fundamentach lub murach pojawi się wilgoć, wiele osób panikuje, nie wiedząc jak zareagować. Jeszcze inni ignorują problem, co również nie jest wskazanym rozwiązaniem. Zatem jak należy zachować się w takiej sytuacji? Czy rozwiązanie problemu jest proste? Sprawdzamy!
Wilgoć i jej źródła
Osuszanie fundamentów, a tym bardziej murów, przeprowadza się z różnych powodów. W zależności od źródła problemu, wskazana jest inna metoda. Chodzi bowiem nie tylko o to, aby pozbyć się wilgoci, ale też żeby zapobiec jej ponownemu pojawieniu się. Najczęstszym źródłem problemu jest zalanie. Może dojść do zalania przez sąsiada, czy też wskutek nieszczęśliwego wypadku, w tym awarii instalacji. Niemniej jednak w takich przypadkach rzadko kiedy wilgoć przedostaje się do fundamentów. W takich sytuacjach najczęściej osuszanie polega na zastosowaniu osuszaczy. Na rynku dostępne są różnorodne osuszacze, a wybór konkretnego należy uzależnić od miejsca występowania wilgoci oraz natężenia problemu. W każdym razie dodatkowe działania zapobiegające ponownemu pojawieniu się wilgoci nie są konieczne. Wystarczy jedynie naprawić instalację, jeśli akurat jej awaria była powodem zalania.
Innym źródłem wilgoci mogą być wody gruntowe. Jeśli znajdują się w bliskim sąsiedztwie obiektu budowlanego, istnieje ryzyko, że woda przedostanie się do fundamentów. Co więcej, wilgoć może też pojawić się wskutek zbytniego nasączenia gruntu wodą, czyli po prostu po intensywnych opadach lub powodzi. W wymienionych przypadkach konieczne jest osuszanie fundamentów. Jak się to robi? Kwestię tę omawiamy w dalszej części artykułu.
Osuszanie fundamentów – jak to zrobić?
Istnieją różne sposoby na osuszanie fundamentów. Jednak nie wszystkie są tak samo skuteczne. Co więcej, poszczególne metody różnią się pod względem skomplikowania. Każdy chciałby wykonać zabieg jak najmniejszym wysiłkiem, a jednocześnie skutecznie. Okazuje się, że istnieje dobre rozwiązanie, a jest nim osuszanie przez podcinanie.
Mowa o technice, która polega na wykonaniu nowej izolacji fundamentów. Rzecz w tym, iż jeśli woda przedostaje się do fundamentów, oznacza to, że są one nieszczelne. Podcinanie rozpoczyna się, jak sama nazwa wskazuje, od wykonania cięcia. Należy zrobić poziome cięcie, w które następnie wkładana jest specjalną płytę izolacyjną, na którą wbijane są kliny z tworzywa sztucznego zabiegające osiadaniu budynku. Dobrze wykonany zabieg, z wykorzystaniem jakościowej płyty izolacyjnej, to gwarancja suchych fundamentów na co najmniej kilkadziesiąt lat.
Czemu osuszanie fundamentów jest ważne?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie wszyscy są przekonani, że osuszanie fundamentów to czynność, którą trzeba wykonywać. Pragniemy zapewnić, że kiedy tylko pojawi się wilgoć, nie ważne czy w fundamentach czy w murach, należy interweniować absolutnie jak najszybciej. Dlaczego? Powodów można wymienić wiele. Po pierwsze wilgoć może znacząco osłabić fundamenty i mury, zwyczajnie niszcząc budynek. Co więcej, w wilgoci rozwijają się grzyby, a to także dobre środowisko dla rozwoju bakterii. Innymi słowy, wilgoć zagraża zdrowiu ludzi i zwierząt.