Rozkład kontaktów elektrycznych oraz punktów oświetlenia musimy stworzyć jeszcze na planie. Jakiekolwiek zmiany w trakcie powstawania murów są możliwe, ale już po nałożeniu tynków na ściany czy ich wygładzeniu, poprowadzenie przewodów instalacyjnych w inny róg pokoju może być zbyt kłopotliwe. Jak się ustrzec przed takimi błędami? Oto kilka porad.

Moc światła ma ogromne znaczenie

Moc światła jest określana ilością lumenów. Obecnie przy oświetleniu ledowym zazwyczaj oprócz lumenów podaje się także adekwatną liczbę Watów. Chodzi o to, że led ze znacznikiem 70 Wat ma tą samą moc co zwykła żarówka o tej samej ilości Watów. Jednak pobór mocy przez Ledy jest znacznie niższy, dlatego opłaca się je montować w domu.

Błąd najważniejszy – złe dobranie mocy źródła światła

Zbyt mała ilość lumenów lub zbyt duża sprawia, że pomieszczenie wydaje się niekomfortowe. Wprowadza nas to w niepokój, albo wręcz uciekamy z niego aby tam nie przebywać. Jak więc dobrać moc żarówki, ledu do pomieszczenia?

Po pierwsze – przestrzeń robocza powinna być dobrze doświetlona

Wpływ na komfort ma oprócz jasności także barwa światła, ale o tym później. Błędem jest montowanie w przestrzeni roboczej światła o słabej mocy. Starajmy się w takich miejscach zastosować żarówki o mocy 70 Wat albo dwóch o mniejszej mocy np. 2 x 40 Wat. Oba rozwiązania są jak najbardziej racjonalne. Gdzie jest jednak konieczność doświetlenia takiej przestrzeni w domu? Będą to:

  • blat roboczy w kuchni;
  • blat roboczy w warsztacie;
  • lustro w łazience;
  • garderoba;
  • biurko – światło musi być barwy żółtej – nie męczy ona oczu;
  • miejsce do czytania książek;
  • miejsce do nauki.

Bardzo dużo propozycji zarówno źródeł światła jak i lamp do niego odpowiednich znajdziemy na sklep internetowy z oświetleniem iluve.com.

Błędy przy tworzeniu nastrojowego wnętrza

Unikajmy też wykorzystania jednego źródła światła, zwłaszcza w przestrzeni wypoczynkowej. Centralnie ułożone oświetlenie sprawia, że boki pokoju toną w mroku, co optycznie pomniejsza przestrzeń. Zastosowanie silniejszego światła sprawi, że będzie to miejsce niesprzyjające wypoczynkowi.

Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie centralnego źródła światła o słabej mocy odpowiadającej żarówce maksymalnie 40 Wat, a dodatkowo na ścianie można zamontować kinkiety, przy fotelu ustawić lampę stojącą. Fajnym rozwiązaniem są też podwieszane sufity, gdzie w przestrzeni tam utworzonej możemy zamontować lampy ledowe. Wtedy odbite światło jest jak najbardziej przyjemne dla naszego oka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.